mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Prysznic z brodzikiem czy bezbrodzikowy – który wybrać?

27.01.2017

Prysznic z brodzikiem czy bez? Jeden z podstawowych łazienkowych dylematów. Oczywiście trudno jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest lepsze – wiele zależy od naszego gustu, potrzeb i nakładów finansowych

Prysznic z brodzikiem – zalety i wady

Zacznijmy od prysznica z brodzikiem, który zapewne znajduje się w największej ilości łazienek w Polsce. Cieszy się sporym zainteresowaniem głównie z powodu ceny. Najtańszy prysznic brodzikowy wraz z kabiną kosztuje tylko kilkaset złotych. Niestety najprawdopodobniej nie będzie nam służył długo – w tym przypadku szczególnie mała cena oznacza słabą jakość. Jeżeli zdecydujemy się na tę opcję, warto wydać więcej (niektóre brodziki wraz z kabinami kosztują nawet kilka tysięcy złotych – nie musimy dodawać, że taki prysznic bezawaryjnie posłuży nam lata). Sporą zaletą takiego rozwiązania jest na pewno możliwość uzyskania w domu wody stojącej. Ten plus dostrzeże z pewnością wielu rodziców, których dzieci uwielbiają się pluskać. Poza tym w brodziku zawsze możemy zrobić błyskawiczne pranie czy wstawić kwiatka, by odżył. Niestety utrzymanie takiego prysznica w czystości nie należy do najprostszych zadań, szczególnie ze względu na sporo załamań. Nie wspominamy o kwestii estetyki – niektórym osobom brodziki po prostu się nie podobają, niektórzy zaś nie uznają pryszniców bez brodzików, ponieważ ich zdaniem – nie tylko ze względów estetycznych – miejsce kąpieli powinno być wyraźnie w łazience zaznaczone (choć tak naprawdę prysznic bezbrodzikowy jednak daje nam taką możliwość, o czym opowiemy poniżej).

Prysznic bezbrodzikowy – zalety i wady

Na pewno ogromnym plusem prysznicu bezbrodzikowego jest łatwość utrzymania w czystości. Wystarczy zastosować specjalny przyrząd ściągający wodę i właściwie mamy posprzątane. Takie rozwiązanie daje nam też szerokie pole do manewru pod kątem zaaranżowania przestrzeni. Prysznice bezbrodzikowe mają bowiem to do siebie, że ich wielkość reguluje się ustawieniem szyby. Możemy zdecydować się na prysznic kompletny walk in (z kabiną), możemy nie wstawiać szyby, albo po prostu wydzielić część łazienki, która będzie stanowić część prysznicową. Prysznice bezbrodzikowe świetnie pasują do stylów minimalistycznych. Wszystko jest kwestią zaprojektowania albo gustu. Jakie są wady takiego rozwiązania? Brak posiadania brodzika pozbawia nasze dziecko pluskania się w wodzie czy zrobienia szybkiego prania. Ale z drugiej strony – w pierwszym przypadku możemy zastosować wielką miskę, a w drugim – umywalkę.

Prysznic z brodzikiem czy bezbrodzikowy – który wybrać? - brodzik 3

Motywacje zakupowe

Brodzik najczęściej wybierają osoby przyzwyczajone do wanny. Zależy im na tym, by usiąść sobie podczas kąpieli, by np. umyć się częściowo. Inna motywacja zakupu, to kąpiele dziecka, o czym już wspominaliśmy. Prysznice bezbrodzikowe często wybierane są przez osoby młode, aktywne, które chcą błyskawicznie się wykąpać, a potem równie błyskawicznie po sobie posprzątać. Z drugiej strony taka opcja sprawdzi się też u osób starszych, które mają problem z poruszaniem się – zawsze można zamontować rozkładane krzesełko. Oba rozwiązania są bardzo funkcjonalne. Oczywiście wszystko zależy od tego, co stanowi dla nas najważniejszą funkcję. Wielu fachowców uważa, że bardziej praktyczna jest wersja bez brodzika – głównie ze względu na wspomnianą już łatwość utrzymania czystości.

Jedną z podstawowych motywacji zakupowych z pewnością stanowi cena. Tak jak wspomnieliśmy, najtaniej kupimy wersję z brodzikiem, ale nie możemy tu liczyć na dobrą jakość. Jeśli zależy nam na trwalszym rozwiązaniu, ale również bardzo atrakcyjnym cenowo, to wybierzmy wersję bez brodzika. Koszt to około 500 zł oraz dodatkowo robocizna. Jeśli zależy nam na najwyższej jakości rozwiązaniu, które wytrwa wiele, wiele lat i dodatkowo będzie wyposażone w różnego rodzaju gadżety (radio, różnego rodzaju natryski itd.), to możemy zdecydować się na prysznic z brodzikiem za… kilka tysięcy złotych.

Prysznic z brodzikiem czy bezbrodzikowy – który wybrać? - brodzik 2

Warto zdać się na fachowców

Wersja brodzikowa jest łatwiejsza w wykonaniu – wystarczy zamontować brodzik i podpiąć go do przygotowanego wcześniej odpływu. W przypadku odpływu w wersji bez brodzika problemem może okazać się odległość odpływu liniowego od pionu kanalizacyjnego. Warto oddać to zadanie fachowcom, by mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane profesjonalnie.

Jeśli jakimś cudem nadal mamy problem z podjęciem decyzji, zawsze można zdecydować się na… rozwiązanie pośrednie. To nic innego jak brodziki minimalne. Sięgają około kilkunastu centymetrów. Systemy te rządzą się podobnymi zasadami odpływu jak prysznice bezbrodzikowe, jednak mają wady prysznica z brodzikiem (załamania, kanty itd.). W podjęciu odpowiedniej decyzji (dopasowanej do naszych preferencji i możliwości finansowych) pomogą profesjonaliści. Zachęcamy do skorzystania z porady w tej kwestii.

Irena Zajdel, prezes firmy VALENT – Kompleksowo Wnętrza & Aranżacja & Remonty & Wykończenia

www.valent.pl


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć