mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

O trudnej sztuce parkowania słów kilka

16.03.2017

W miastach coraz bardziej odczuwalny jest problem niedoboru miejsc parkingowych. Dlatego jeśli planujemy zakup mieszkania, warto jest już na etapie jego wyboru sprawdzić, czy w okolicy znajduje się wystarczająco dużo miejsca do parkowania. Jeśli chcemy nabyć tego typu miejsce na wyłączność, dobrze jest dowiedzieć się czy sprzedawca ma je w swojej ofercie lub czy w okolicy można kupić lub wynająć miejsce parkingowe

Kiedyś podczas projektowania osiedli nie przewidywano, że w przyszłości w każdej rodzinie będzie, co najmniej jeden samochód. Dlatego właśnie w starszym budownictwie nie ma hal garażowych zapewniających miejsca postojowe wszystkim mieszkańcom. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego sytuacja wygląda nieco inaczej. Większość deweloperów bierze już pod uwagę problem miejsc parkingowych przy planowaniu inwestycji.

Miejsce postojowe

Miejsce postojowe to nowoczesna forma garażu typowa dla nowego budownictwa. Garaż w tym przypadku najczęściej zlokalizowany jest w kondygnacji podziemnej bloku. Stanowi on jedno duże pomieszczenie z wyrysowanymi na podłodze liniami wyznaczającymi poszczególne miejsca do parkowania. Prawo do miejsca postojowego można zapewnić na dwa sposoby. Pierwszy z nich to poprzez ustanowienie służebności parkowania pojazdu na wyznaczonym miejscu postojowym wewnątrz budynku. Garaż wielostanowiskowy stanowi wówczas nieruchomość wspólną obciążoną na rzecz właścicieli konkretnych lokali służebnością parkowania na wyznaczonych miejscach postojowych. Drugi to wyodrębnienie całego parkingu podziemnego jako samodzielnego lokalu niemieszkalnego. Przed zakupem miejsca postojowego musimy zwróć uwagę na wilgoć. Jest ona największą zmorą garaży podziemnych. Upewnijmy się również, że miejsce w garażu podziemnym jest dobrze zabezpieczone. Czasem zdarzają się przypadki włamań do stanowisk podziemnych. Najczęściej ma to miejsce w przypadku źle zabezpieczonych i niekontrolowanych bram. Jeśli mamy samochód zasilany gazem LPG, musimy dowiedzieć się czy będziemy mogli korzystać z garażu podziemnego. Przepisy nie zakazują co prawda wjazdu do garaży podziemnych samochodom posiadającym instalację gazową. Jednak stosowny zakaz może wydać sam deweloper bądź wspólnota mieszkaniowa.

Miejsce postojowe w garażu podziemnym nadal jest dość dużym wydatkiem. Obecnie w większości nowo wybudowanych budynków cena za podziemne miejsce parkingowe wynosi od 20 000 do 40 000 zł.

Miejsce parkingowe

Miejsce parkingowe to inaczej wydzielone miejsca na parkingu przed budynkiem, które w praktyce są częścią nieruchomości wspólnej. W poszczególnych wspólnotach mieszkaniowych zasady korzystania z miejsc parkingowych są różnie regulowane. Często są one zajmowane na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”. Możliwe jest przydzielenie miejsc na wyłączność poszczególnym mieszkańcom. Najczęściej wspólnoty określają zasady korzystania z parkingów oraz przyznają prawo do korzystania z nich w drodze uchwały. Jeśli mamy możliwość wyboru miejsca i nie jest ono nam przydzielane odgórnie, zwróćmy uwagę na kilka ważnych kwestii. Oczywiście unikajmy miejsc pod drzewami. Ptasie odchody nie są ozdobą karoserii i szyb. Podczas burzy i przy silnym wietrze na samochód mogą spadać gałęzie, które mogą uszkodzić karoserię i potłuc szyby. Nie najlepszym pomysłem będzie również wybór miejsca tuż przy wyjazdach z bram. Wjeżdżający lub wyjeżdżający z nich większy samochód może niechcący uszkodzić zbyt blisko zaparkowane auto.

Garaż wolnostojący

Zdarza się, że podczas projektowania osiedla i otoczenia bloku w inwestycji nie uwzględniono miejsc do parkowania. Istnieje wówczas możliwość zbudowania garaży wolnostojących w okolicy budynku. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, garaż staje się w tym przypadku samodzielnym lokalem, który spełnia cele użytkowe i przypisana jest do niego odrębna księga wieczysta. W innym przypadku, jeśli garaż znajduje się np. na gruncie spółdzielni może być od niej wypożyczany. Obecnie budowane garaże, również w ramach osiedli i wspólnot, służą już nie tylko jako miejsca parkingowe dla samochodów. Coraz częściej deweloperzy wyposażają garaże w boksy, które mogą służyć jako przechowalnie. Wybór garażu powinien być przemyślany. Jeśli służy on tylko do parkowania samochodów, nie musi być ogrzewany – w niższej temperaturze samochód jest mniej narażony na korozję. Koniecznie natomiast należy pamiętać o wentylacji, która usuwa z garażu spaliny i opary benzyny, a także zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Istotna jest również posadzka, która nie może być śliska. Musi być również odporna na obciążenia mechaniczne i zabrudzenia.

Największą zaletą związaną z parkowaniem na prywatnym, wykupionym miejscu jest nieograniczona możliwość wjazdów. Dzięki temu nie musimy się obawiać o znalezienie miejsca do zaparkowania po powrocie do domu. Wykupiony parking zawsze na nas czeka. Co więcej, jeśli jest on zadaszony możemy zapewnić dzięki niemu lepszy stan naszego auta przez długi czas. Samochód nie jest wówczas poddawany działaniu warunków atmosferycznych. Nie nagrzewa się w upalne dni i nie trzeba go odśnieżać zimą. Jeśli z parkingu możemy dostać się bezpośrednio do mieszkania nie wychodząc na zewnątrz, mamy zapewniony dodatkowy komfort – wtedy sami możemy uniknąć wpływu negatywnych czynników atmosferycznych. Z drugiej strony miejsca postojowe w blokach stanowią zazwyczaj otwartą przestrzeń, w której miejsca do parkowania są wydzielone jedynie namalowanymi na ziemi liniami. Garaż zamknięty zapewnia większe bezpieczeństwo dla samochodu. Można w nim przechowywać również dodatkowe sprzęty. Czy istnieje rozwiązanie łączące wszystkie zalety miejsca postojowego oraz garażu? Okazuje się, że tak. W ofertach deweloperów zaczynają pojawiać się garaże podziemne. Choć zwykle dostępne są za słoną opłatą, zapewniają właścicielom sporą wygodę.

Karolina Tomala


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć