mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Ekspozycja mieszkania – jak wpływa na nasz komfort życia?

16.08.2017

Położenie mieszkania względem stron świata ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia oraz komfortu życia. Niestety kwestia ekspozycji jest bardzo często pomijana przez kupujących. Większość z nas skupia się przede wszystkim na takich cechach jak standard, lokalizacja oraz cena mieszkania. Dopiero po wprowadzeniu się do nowego lokum zaczynamy odczuwać dyskomfort wynikający z jego problematycznego położenia

Nasz komfort życia w nim może być uzależniony między innymi od pory roku. O tym czy żyje nam się dobrze w mieszkaniu, decyduje również nasz indywidualny tryb życia. Dlatego podejmując decyzję o wyborze nowego lokum powinniśmy wraz z pozostałymi domownikami zastanowić się, jakie usytuowanie będzie najlepiej przystosowane do naszych własnych potrzeb.

Wschód ciepły o poranku

Pomieszczenia zlokalizowane po wschodniej stronie są dobrze nasłonecznione od świtu do godzin przedpołudniowych. W drugiej części dnia pozostają w cieniu. Dzięki takim uwarunkowaniom są one doskonałe na urządzenie w nich kuchni. Intensywne promienie słoneczne pomagają nam się obudzić w trakcie porannej kawy. Z kolei wychłodzona już po południu kuchnia nie nagrzewa się zanadto w trakcie przygotowywania wieczornego posiłku. Pomieszczenia zlokalizowane po wschodniej stronie mogą również dobrze się sprawdzić jako sypialnie, ale jedynie w przypadku osób, które wstają wcześnie rano. Jeśli prowadzimy nocny tryb życia, pracujemy zmianowo i zdarza nam się odsypiać w dzień lub po prostu lubimy dłużej pospać, zlokalizowanie sypialni po wschodniej stronie na pewno nie będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Promienie wschodzącego słońca w tym przypadku będą przeszkadzały nam w trakcie wypoczynku. Bez względu na nasz tryb dnia sypialnia po wschodniej stronie zawsze jest schłodzona przed wieczorem, co wpływa bardzo korzystnie na nasz komfort snu.

Popołudniowe promienie słoneczne po zachodniej stronie

Pomieszczenia z oknami po zachodniej stronie są nasłonecznione po południu, czyli w czasie, kiedy najczęściej przebywamy w domu. Spora ilość słońca o tej porze sprawia, że wieczorem w pomieszczeniach jest bardzo ciepło. Dlatego właśnie przez wzgląd na nasz komfort snu odradza się, aby w pomieszczeniach z zachodnią ekspozycją organizować sypialnię. Zwłaszcza, że byłaby ona wystawiona na słońce w porze, kiedy i tak w sypialni z reguły nikogo nie ma. Dobrym pomysłem jest, aby po tej stronie umieścić salon, w którym odpoczywamy po pracy. Zachód jest również dobrą lokalizacją dla pokoi, w których spędzają po południu czas dzieci. Dostęp do naturalnego światła dziennego w porze popołudniowego wypoczynku jest bardzo ważny zarówno dla starszych jak i dla młodszych domowników.

Północ chłodna o każdej porze

Pokoje znajdujące się od strony północnej są zdecydowanie najciemniejsze i najchłodniejsze. W domach po tej stronie zazwyczaj organizuje się strefę gospodarczą: spiżarnie, kotłownie, garderoby oraz garaże. Co jednak z mieszkaniami, w których nie ma miejsca na tego typu pomieszczenia? Być może warto jest się zastanowić nad umieszczeniem w ich północnej części sypialni? Przez cały czas utrzymywałby się w niej przyjemny chłód. Po tej stronie dobrze jest zaadaptować także gabinet. Niższa temperatura tworzy w nim dobrą atmosferę do pracy i pozwala nam się skupić. Z kolei brak oślepiających promieni słonecznych pozwoli na lepszy komfort pracy przy komputerze. Jeśli istnieje taka możliwość po północnej stronie mieszkania możemy urządzić także łazienkę, w której dopływ dziennego światła nie ma praktycznie żadnego znaczenia.

Południowa ekspozycja najcieplejsza

Najcieplejsze pomieszczenia w mieszkaniu zawsze znajdują się od strony południowej. Z samego rana jest w nich chłodno, z kolei od późnego poranka aż do wczesnego wieczoru są one bardzo dobrze doświetlone i ciepłe. Ma to szczególne znaczenie zimą, ponieważ pomieszczenia po tej stronie szybciej się nagrzewają, dzięki czemu możemy w pewnym stopniu zaoszczędzić na rachunkach. Mieszkania z południową ekspozycją są zawsze nieco droższe od tych z oknami na stronę północną. Mimo to łatwiej można znaleźć na nie kupca. Po stronie południowej podobnie jak po zachodniej najlepiej jest organizować pokoje dzienne. Dzięki południowej lokalizacji możemy zapewnić sobie w nich odpowiedni dopływ światła słonecznego. Jest to bardzo ważne, ponieważ w pokojach dziennych spędzamy czas wolny od pracy i wypoczywamy. Po tej stronie nie poleca się z kolei adaptowania takich pomieszczeń jak kuchnia i sypialnia. Kuchnia jako pomieszczenie, w którym się gotuje sama w sobie uchodzi za jedno z najcieplejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Południowa lokalizacja może jedynie sprawić, że będzie w niej jeszcze cieplej. Zbyt wysoka temperatura nie sprzyja gotowaniu oraz przechowywaniu jedzenia. Sypialnia także powinna być pomieszczeniem raczej chłodnym, ponieważ zbyt wysokie temperatury wpływają negatywnie na komfort naszego snu.

Utarło się, że najbardziej korzystna jest południowo-zachodnia ekspozycja mieszkania. Lokale z takim usytuowaniem są zawsze droższe od pozostałych i szybciej znajdują nabywców. Jednak nie zawsze jest to uzasadnione. Przecież to czy dobrze żyje nam się w mieszkaniu, zależy przede wszystkim od naszego trybu życia. Między innymi od tego, o której godzinie zaczynamy pracę, czy pracujemy zmianowo, jak często gotujemy oraz czy mamy dzieci. Ważna jest również okolica, w której znajduje się budynek. Co z tego, że mieszkanie będzie miało południową ekspozycję okien, jeśli dostęp do światła dziennego zasłaniać nam będzie drzewo lub budynek? Niestety w praktyce kupując mieszkanie zazwyczaj nie mamy możliwości wyboru tego, które sprostałoby wszystkim naszym wymaganiom. Lokale ze świetną lokalizacją, dobrym stanem technicznym, optymalną ekspozycją i niską ceną prawdopodobnie nie istnieją. Dlatego właśnie bardzo często jesteśmy zmuszeni iść na kompromis. W przypadku nie do końca idealnej lokalizacji mieszkania względem stron świata możemy próbować poprawić jego funkcjonalność na przykład zmianą przeznaczenia pomieszczeń. W ostateczności zawsze pozostaje nam montaż rolet, które pozwolą nam ograniczyć ilość promieni słonecznych w porze, kiedy nie są nam one potrzebne.

Karolina Tomala


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć