mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Dogonić Europę

07.03.2018

 

Na pytania o sytuację na krakowskim rynku mieszkaniowym opowiada Tadeusz Konieczny, prezes zarządu firmy EKO PARK

Jak to się stało, że trafił Pan do branży nieruchomości mieszkaniowych?

Podobnie jak większość osób działających w latach 90. w branży nieruchomości mieszkaniowych – z firmy budowlanej, w której realizowałem m.in. takie obiekty jak hotel Forum, obiekty uczelniane Akademii Rolniczej oraz wiele obiektów mieszkaniowych dla spółdzielni mieszkaniowych. W okresie ostatnich 20 lat w ramach działalności deweloperskiej zrealizowałem takie inwestycje, jak 15-hektraowe osiedle Szuwarowa czy Wiślane Tarasy.

Miał Pan okazje obserwować rozwój sektora deweloperskiego w Polsce przez wiele lat. Jak zmieniła się branża mieszkaniowa w tym okresie?

Bardzo szybko odrabiamy dystans, jaki dzieli nas od budownictwa mieszkaniowego w Europie Zachodniej. Szczególnie widać to w podnoszonym stale standardzie realizowanych obiektów, ich architekturze, uzupełnionej o infrastrukturę ułatwiającą codzienne życie tj. usługi, handel, obiekty sportowe, przedszkola, place zabaw, gabinety lekarskie itp. Wprowadzenie ustawy deweloperskiej ujednoliciło i uregulowało warunki funkcjonowania branży. Potwierdzeniem tych zmian jest obecność dużej liczby deweloperów zagranicznych, których realizacje w Polsce są bardzo często na wyższym poziomie niż te, które budują we własnych krajach. Niestety za tym postępem nie nadążają regulacje prawne, które gwarantowałyby zachowanie tzw. ładu przestrzennego, rozumianego jako planowanie większych obszarów i realizowanie w tych obszarach komunikacji, szkół, zieleni itp. Są to obowiązki gmin i miast – tak jest w Europie Zachodniej.

Biura sprzedaży deweloperów w dużych miastach Polski co kwartał notują kolejne rekordy sprzedaży. Jak długo Pana zdaniem utrzyma się obecny rynkowy boom?

Funkcjonowanie branży od 20 lat to sinusoida z lepszymi i gorszymi okresami. I tak będzie dalej. Obecnie rynek jest stabilny, a duża podaż mieszkań jest z korzyścią dla klientów – daje im większe możliwości wyboru.

Do jakiej grupy klientów kierujecie swoje inwestycje Osiedle 7 Życzeń i Art City?

Proponujemy szeroką ofertę zarówno pod kątem lokalizacji, jak i cen. Osiedle 7 Życzeń proponujemy klientom ceniącym podmiejskie wille, Art City z kolei to inwestycja dla ludzi ceniących atuty życia w centrum miasta. Najnowsza oferta to mieszkania na Woli Justowskiej, przy ul. Morelowej – prestiżowej lokalizacji w sąsiedztwie terenów rekreacyjnych Rudawy u Parku Decjusza.

Które lokalizacje w Krakowie będą przebojami w ciągu najbliższego roku?

W przygotowaniu i realizacji jest wiele inwestycji Ciągle poszukiwane są kameralne, prestiżowe inwestycje w zabudowie śródmiejskiej. Ale za przebój można też uznać oferty o atrakcyjnych cenach – tak było np. z osiedlem na Lotnisku w Czyżynach.

A które dzielnice będą omijane i dlaczego?

Rosnąca świadomość, że czas – którego mamy coraz mniej – staje się synonimem luksusu sprawia, że omijane będą lokalizacje źle skomunikowane, nieposiadające infrastruktury społecznej w postaci szkół, punktów usługowych itp. Aktualnie takim obszarem jest północ Krakowa.

Czy planujecie jakieś nowe inwestycje w ciągu najbliższych 12 miesięcy?

Oprócz wspomnianego już Osiedla Morelove wprowadzamy do sprzedaży mieszkania w okolicach Armii Krajowej i kolejny etap osiedla Art City. Zainteresowanych tymi inwestycjami zapraszam do naszych biur sprzedaży pod koniec roku.

 

rozmawiał Michał Poręcki


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć