mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Deweloperzy: przewidujemy spadki cen

13.04.2011

Ceny nowych mieszkań w 2011 roku mogą nieco spaść, przez co będzie będzie na nie większy popyt – takie wnioski można wyciągnąć z sondażu koniunktury na rynki mieszkaniowym opracowanego przez firmę doradczą REAS we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich

Wyniki sondażu pokazują, że po kryzysie rynkowym w latach 2008-2009 deweloperzy dostosowali swoją ofertę do rynkowego zapotrzebowania, porzucając apartamenty i mieszkania o podwyższonym standardzie na rzecz segmentu popularnego, znacznie zwiększając ich podaż. W pierwszym kwartale 2011 r. liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży na 6 największych rynkach jest o 25 proc. wyższa niż kwartał wcześniej. Jednocześnie wśród nowo wprowadzonych do sprzedaży mieszkań, jedynie 1 proc. stanowią apartamenty. Autorzy sondażu podkreślają, że trudno spodziewać się dalszych wyraźnych spadku cen w inwestycjach już realizowanych w segmencie popularnym, jednak w nieodległej perspektywie można się spodziewać obniżek cen w inwestycjach ukończonych, oferujących mieszkania niedopasowane do obecnych możliwości nabywczych.

Wskutek ograniczeń nakładanych na sektor bankowy, liczba kredytów hipotecznych udzielanych w Polsce będzie prawdopodobnie się zmniejszać. Pogląd ten podzielają również deweloperzy, którzy chcą podtrzymać popyt na swoje produkty, obniżając w 2011 r. ceny. O ile w połowie 2010 roku zdecydowana większość (90 proc.) biorących udział w badaniu członków PZFD wskazywało, że w następnym półroczu ogólne ceny rynkowe będą „takie same” lub wyższe, o tyle pół roku później aż 46 proc. badanych spodziewało się spadku cen, a jedynie 21 proc. liczyło na „nieco wyższe” ceny.

Także w gronie firm odpowiadających w połowie roku 2010 na pytanie o ceny mieszkań planowanych do wprowadzenia do sprzedaży w II połowie 2010 roku (przez daną firmę) deklarację, że ceny te będą niższe złożyło jedynie 4 proc. ankietowanych, podczas gdy w grudniu aż 29 proc. badanych planowało obniżenie cen mieszkań wprowadzanych do sprzedaży w 2011 roku w stosunku do tych wprowadzonych w roku 2010. Wyraźnie zmalał też odsetek firm planujących niewielką podwyżkę cen w nowych projektach z 33 proc. w czerwcu do 16 proc. w grudniu 2010 roku.

Jednak wyrażony przez deweloperów w ankietach z grudnia pogląd, że sprzedaż budowanych przez ich firmy mieszkań będzie w 2011 roku zdecydowanie wyższa (1/3 ankietowanych) może pozostać jedynie w sferze planów w związku z deklarowaną polityką cenową w zakresie nowych inwestycji. Co prawda 29 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ceny mieszkań w nowych projektach będą „nieco niższe” od tych wprowadzanych w 2010 roku, ale aż 60 proc. ceny zamierza ceny podnieść lub utrzymać dotychczasowe.

Całość raportu można przeczytać TU

* W sondażu wzięło udział łącznie 90 przedstawicieli firm deweloperskich. Wśród ankietowanych znalazły się firmy deweloperskie o zróżnicowanej skali działalności, najliczniejszą jednak grupę stanowiły firmy, które w latach 2009 -2010 zrealizowały od 100 do 400 mieszkań lub domów. Dla ponad połowy ankietowanych rynek aglomeracji warszawskiej jest głównym rynkiem dla prowadzonej przez nich działalności deweloperskiej.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć