mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

5 sposobów na wąski pokój

02.03.2017

Twój pokój kształtem przypomina… wagon? Jakiekolwiek próby pełnego umeblowania czy udekorowanie kończą się trudnościami w poruszaniu? W dodatku pomieszczenie wydaje się bardzo małe, a tym samym przytłaczające? Wcale nie musi tak być! Podajemy 5 sposobów na to, by wąski pokój stał się oryginalny i przede wszystkim praktyczny. To wcale nie takie trudne!

Zanim jednak zabierzesz się na wprowadzanie wnętrzarskich trików w życie, zorientuj się czy na pewno nie możesz… zburzyć ścian. Pomoże ci w tym plan mieszkania. Jeżeli masz wątpliwości – skonsultuj się z projektantem wnętrz. Ten stwierdzi na sto procent, czy ściany w wąskim pokoju to ściany działowe, które możesz zlikwidować i tym samym cieszyć się większym wnętrzem. Jeżeli nie ma takiej możliwości – głowa do góry. Od czego są nasze porady

1. Mniej znaczy więcej

Na początek dokładnie określ urządzany pokój. Jaką funkcję będzie pełnił? Kto przede wszystkim będzie w nim przebywał? Jakie meble na pewno muszą się tam znaleźć, a bez jakich się obejdziesz? W tego typu wnętrzu mniej znaczy więcej, a odpowiedź na powyższe pytania sprawi, że w w środku będą znajdowały się tylko niezbędne rzeczy. Gdy już to określisz, spokojnie można przejść do kolejnych porad.

2. Postaw na kolor

Można by rzec, że triki wnętrzarskie, które opierają się na kolorach, są stare jak świat. A na pewno zrodziły się w momencie powstania samej dziedziny projektowania wnętrz. Jedna z podstawowych zasad brzmi – ciemne kolory przybliżają, a jasne… oddalają. Porada jest zatem oczywista – najbardziej oddaloną, krótką ścianę malujemy na ciemniejszy kolor, natomiast ściany boczne pozostawiamy jasne, a nawet białe. Efekt? Pokój wydaje się szerszy, a co za tym idzie – bardziej przestronny

3. Lubimy pasy!

Znasz tę modową zasadę, która mówi, że pionowe pasy wyszczuplają, a poziome dodają optycznie kilogramów? W przypadku aranżacji wnętrz jest bardzo podobnie. Jeśli rzeczywiście pokój wydaje się ciągnąć w nieskończoność, optycznie go skróćmy, malując na ścianach boczne poziome pasy. Pomogą nam uzyskać pożądany efekt i dodadzą wnętrzu nutki oryginalności. Bo przecież – mimo iż urządzanie pomieszczenia stanowi nie lada wyzwanie – ani przez chwilę nie zapominamy o tym, co stanowi przecież clue projektowania wnętrz – elementy designerskie! Każde pomieszczenie na nie zasługuje.

5 sposobów na wąski pokój - pokoj dzieciecy

4. Meblowanie

Większe szafy, sofy i fotele w wąskim pokoju stawiaj raczej na końcu albo tuż na początku, za drzwiami. Gdy umiejscowisz je wzdłuż długich ścian – pokój stanie się jeszcze mniejszy i jeszcze trudniejszy w korzystaniu. Nie oznacza to jednak, że jedyne miejsce na np. na regały znajduje się w rogu. Jeżeli wnętrze jest naprawdę długie, możesz je rozdzielić szafką z półkami, tworząc kącik biblioteczny. W tym samym miejscu (zamiast) możesz postawić także stolik z krzesłami (zostawiając miejsce do przejścia na sam koniec). Ważne, by meble były gładkie i połyskujące – odbijając światło optycznie zwiększają powierzchnię, podobnie jak..

5. …lustra!

Lustra stają się nieuniknionym „must be” w wąskim pokoju. Również optycznie dodają przestrzeni. Podobnie jak wspomniane już meble na wysoki połysk i inne „świecące” dodatki. Wąski pokój lubi się z błyskiem, więc nie musimy go sobie żałować.

Wszystkie wspomniane powyżej zabiegi przynoszą efekty – co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Na pewno jednak fizycznie nie poszerzą danej powierzchni. Jeżeli nadal będziemy narzekać na „wagonowy pokój”, pozostaje nam nic innego jak go… pokochać! W końcu takie pomieszczenie też ma swój urok. Trzeba tylko wiedzieć, jak go podkreślić. Powodzenia!

Irena Zajdel, Valent.pl


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć