mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Przydatne triki powiększające przestrzeń małego mieszkania

05.03.2018

Projektowanie małego mieszkania nie jest rzeczą prostą – w niewielkiej przestrzeni należy uwzględnić wszystko to, co powinno znaleźć się w dużym wygodnym i funkcjonalnym lokum, tak by przyszli domownicy mogli czerpać z niego maksimum przyjemności

Praca nad wnętrzem powinna rozpocząć się od zaplanowania spójnej i komfortowej przestrzeni użytkowej. Funkcjonalność jest kluczowym aspektem, w szczególności jeśli chodzi o projekt niewielkich, kompaktowych wnętrz. Dopiero później liczy się estetyka. Projekt należy rozpocząć od poznania potrzeb i upodobań przyszłych mieszkańców. Lubię pracować z klientami od samego początku, już na etapie planów budowlanych lub remontowych. Pozwala to na rozwiązanie wielu potencjalnych problemów jeszcze na etapie koncepcyjnym, pomaga to również w stworzeniu spójnego charakteru wnętrza.

Po zdefiniowaniu potrzeb należy określić styl wnętrza. Do małych przestrzeni najlepiej wybierać rozwiązania ponadczasowe, neutralne, przestrzeń nie może nas przytłaczać. Jako projektant dużą wagę przywiązuję do detali. Dobrze zaprojektowane nadają ton całości; dodatki powodują, że czysto praktyczny charakter przestaje dominować we wnętrzu. Dzięki takim zabiegom wnętrze zyskuje elegancję.

W małych wnętrzach dobrze sprawdzają się kolory naturalne i delikatne – biel, szarości oraz beże. Wyraziste akcenty kolorystyczne można wyróżnić dodatkami (np. wielobarwne poduszki), ściany natomiast najlepiej pomalować na jasno. Warto pamiętać o tej zasadzie również przy wyborze podłogi. W zależności od tego, czy zdecydujemy się na gres lub podłogę drewnianą, postawmy na jeden typ materiału. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych podziałów przestrzeni, a powierzchnia podłogi będzie powiększała wnętrze. Zamiast dziesiątek bibelotów należy postawić na minimalizm, mieszkanie stanie się praktycznie urządzone i modne. Aranżacja powinna być prosta, jednocześnie ciepła i przytulna – ten efekt uzyskamy wykorzystując tkaniny, które w połączeniu z oświetleniem wprowadzają do wnętrza odpowiedni nastrój. Optymalnie rozmieszczone lampy zapewnią jasność o każdej porze. Kluczowe jest zastosowanie rozwiązań, które powiększą przestrzeń optycznie. Prawidłowe operowanie światłem spotęguje wrażenie przestronności. Dodatkowo podświetlony sufit sprawia, że mieszkanie wydaje się dużo wyższe.

Oryginalnym pomysłem może być wykorzystanie we wnętrzu luster – doskonale powiększają przestrzeń optycznie, mieszkanie może wydawać się dużo większe. Odbijają też światło, dodatkowo rozjaśniając pokoje. Jeśli zostaną umieszczone w odpowiednich miejscach, będą mogły nawet dwukrotnie powiększyć optycznie dane pomieszczenie. Można zastosować je także w przesuwnych drzwiach szaf pokojowych.

Jeśli chodzi o przechowywanie, najlepsze będą rozwiązania kompaktowe, które nie zajmują dużo miejsca i mają wiele zastosowań. Zabudowy meblowe takie jak szafy powinny być maksymalnie pojemne, ale nie masywne. Najlepiej zdecydować się na wysoką, sięgającą sufitu szafę, w której zmieści się większość rzeczy domowników. Małe szafki, półeczki, komódki tylko zagracą mieszkanie.

Pamiętajcie – nawet małe, ale dobrze zaprojektowane i urządzone mieszkanie może stanowić Wasz ukochany zakątek, w którym będziecie czuć się naprawdę szczęśliwi.

Aldona Banasiuk

Projektant wnętrz


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć