mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Półwysep w kuchni – kiedy ma to sens?

09.09.2019

Marzy Ci się dodatkowe miejsce do pracy w kuchni? Miejsce przy którym można zjeść szybki posiłek, poplotkować przy kawie z przyjaciółmi czy chociażby spokojnie przeczytać poranną gazetę? Dodatkowe miejsce na szafki i szuflady, które pomieszczą nadmiar sprzętów kuchennych? A może po prostu w oryginalny sposób chciałbyś oddzielić kuchnię od salonu lub jadalni?

Półwysep, bo o nim mowa, jest w mniejszych kuchniach alternatywą dla rozbudowanej wyspy kuchennej. Jest technicznie łatwiejszym rozwiązaniem i wymaga zdecydowanie mniej miejsca niż wolno stojąca wyspa. Półwysep dzieli kuchnię na strefy funkcjonalne lub oddziela kuchnię od sąsiadującego pomieszczenia – salonu czy jadalni. Dodatkowo skraca drogę między poszczególnymi sprzętami, a tym samym wpływa na lepszą ergonomię kuchni.

Funkcja

Funkcję półwyspu należy dostosować do wielkości kuchni. A co może się na nim znaleźć? Praktycznie wszystko. Zarówno zlewozmywak, jak i płyta grzewcza, nie wspominając o dodatkowych szafkach i szufladach ukrytych pod blatem. Świetnie zaprezentują się tutaj półki na wino czy nawet mini lodówka. Oczywiście w zależności od jego wykorzystania niezbędne będzie doprowadzenie odpowiednich instalacji (elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, czy gazowej). Umieszczenie zlewozmywaka i płyty na półwyspie umożliwia nam dostęp do nich z dwóch stron, co znacznie ułatwi pracę.

Od frontu

Ponieważ półwysep jest wysuniętym elementem kuchni, zdecydowanie wymaga estetycznego wykończenia. Na szczególną uwagę zasługuje część od strony salonu lub jadalni. Możliwości tutaj są nieograniczone. Do wyboru mamy praktycznie wszystkie dostępne materiały: drewno, kamień, tapeta, szkło. Oczywiście należy pamiętać o spójności półwyspu zarówno z kuchnią, jak i pomieszczeniem, z którym kuchnia sąsiaduje.

Zalety

Półwysep z łatwością przełamuje monotonię frontów dolnych szafek kuchennych. Jego podstawową zaletą jest dodatkowe miejsce do pracy. Jeśli półwysep zakończymy wyższym barkiem lub ścianką, zasłoni nam on częściowo kuchenny rozgardiasz. Pięknie i oryginalnie wykończony będzie z pewnością ciekawym elementem dekoracyjnym wnętrza. No i nie należy zapomnieć, że jeśli zdecydujemy się na lokalizację płyty kuchennej na półwyspie, gotując mamy stały kontakt z osobami przebywającymi w salonie, co ułatwia integracje z gośćmi i resztą rodziny.

Dla kogo?

Oczywiście warto się zastanowić nad własnym stylem życia, potrzebami i przyzwyczajeniami. Otwarta na salon kuchnia doda oczywiście przestrzeni i będzie świetnym miejscem spotkań towarzyskich oraz sercem życia rodzinnego.

 

Małgosia Brewczyńska

INVENTIVE INTERIORS

 

 

 


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć