mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Mieszkanie z oświetleniem w suficie podwieszanym – hit, czy kit?

05.11.2018

Podwieszane sufity na początku montowane były w dużych przestrzeniach biurowych i przestronnych wnętrzach loftowych. Później trend ten przedostał się do salonów, sypialni, holi, a także kuchni wielu polskich domów i mieszkań. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Niestety, źle zamontowane może tworzyć kiczowaty efekt. Na co zatem uważać?

Oświetlenie sufitu podwieszanego – poznaj jego zalety

Dodatkowy, ozdobny sufit może ukryć mankamenty krzywych ścian. Pozwala też zasłonić nieestetycznie wyglądające instalacje i kable. Zastosowanie różnych faktur umożliwia w zależności od potrzeb zmniejszyć lub zwiększyć daną przestrzeń. Plusem jest także to, że warstwa płyt wpłynie na izolację wnętrza mieszkania, zredukuje straty ciepła.

Rozwiązanie to daje wiele możliwości aranżacyjnych. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że takie sufity pomagają wydzielić różne strefy mieszkalne. Po drugie, ponieważ płyty są kompatybilne z różnymi źródłami światła, a mamy do wyboru oświetlenie: punktowe, małe spoty i LED-owe. Po trzecie, płyty są materiałem bardzo plastycznym. Można z nich wycinać różne kształty dostosowane do naszej wizji.

Oświetlenie sufitów podwieszanych a efekt kiczu

Jeżeli masz mały, niski pokój (taki do 2,5 m wysokości) to LED-y w suficie podwieszanym nie będą prezentowały się najlepiej. Taka konstrukcja zajmuje około 30 cm, trzeba się liczyć z tym, aby mieć dodatkowy zapas. W przeciwnym razie Twój salon stanie się optycznie ciasny. Oprócz tego w małym pomieszczeniu bardzo ryzykowne jest montowanie płyt pomalowanych na ciemny kolor. Będzie ono wówczas wyglądało na bardzo ponure.

Znaczenie ma także to, aby kształt takiej konstrukcji oraz znajdujące się w nim lampy nie stanowiły przerostu formy nad treścią. Nieprzesadzone powinny być ponadto tapety, które nakleisz na taką powierzchnię. Pamiętaj o tym zwłaszcza wtedy, kiedy będziesz aranżować pokój dziecięcy.

Kupujesz mieszkanie z sufitem podwieszanym – na co uważać?

Podoba ci się takie rozwiązanie i szukasz lokalu mieszkalnego, który będzie zaaranżowany w ten sposób? Zwróć uwagę na ważne kwestie – sprawdź, czy pod takimi płytami nie znajduje się instalacja gazowa. Nie jest to dobre wyjście, ponieważ ulatniający się gaz mógłby być niewyczuwalny dla domowników.

Cała konstrukcja powinna być solidna. Oceń, czy się nagrzewa pod wpływem źle dobranego źródła światła. Powinna mieć także okienko, przez które dotrzesz do znajdujących się tam instalacji, kiedy pojawi się taka potrzeba.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć