mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, jakie masz prawa do swojego lokalu w trakcie trwania umowy

16.05.2017

Gdy wynajmujemy mieszkanie bardzo istotnie jest, aby znać prawa i obowiązki, które wynikają z naszej roli. Często pozwala to nam uniknąć wielu nieporozumień i problemów wynikających zazwyczaj z nieświadomego niewywiązywania się z obowiązków. Może być też bardzo pomocne w przypadku, gdy mamy do czynienia z nieuczciwym lub problematycznym najemcą

 

Co należy zawrzeć w treści umowy?

Podpisanie umowy to pierwszy krok prowadzący do wynajęcia mieszkania. W umowie określone są zasady, na jakich odbywać się będzie najem przez cały okres jego trwania. Dlatego tak istotne jest żeby szczegółowo opisać w niej wszystkie istotne kwestie i zasady. Przygotowując umowę dobrze jest zastanowić się, jakie problemy z wynajmem mogą pojawić się w przyszłości. W umowie powinny zostać opisane przede wszystkim czas jej obowiązywania oraz kwestie dotyczące czynszu – stawka, jakie opłaty są w nim zawarte, do kiedy ma być opłacany. Warto również pamiętać o opisaniu zasad ponoszenia kosztów za ewentualne zaistniałe szkody i usterki. Jeśli nie chcemy mieć w przyszłości problemów z kontrolą własnego mieszkania, powinnyśmy w umowie szczegółowo opisać warunki, na jakich odbywać się będą nasze wizyty oraz ich częstotliwość. Bardzo ważną kwestią jest również określenie, ile trwać będzie okres wypowiedzenia w zależności od jego przyczyny.

W jakim stanie powinien być udostępniany prze nas lokal?

Przede wszystkim musi być ono w stanie odpowiadającym temu, który został opisany w umowie najmu. Jeśli w umowie jest informacja, że w lokalu będzie znajdował się sprzęt AGD, powinien on bezwzględnie się w nim znaleźć. Jeśli nie opisano w niej, w jakim stanie będzie udostępniany lokal, odnosimy się wówczas do przepisów prawa. Zawierają one ogólne wytyczne między innymi, że lokal powinien być wydany w stanie przydatnym do użytku oraz adekwatnym do umówionego. Musi być on utrzymany w takim stanie przez cały okres obowiązywania umowy. Jako osoby wynajmujące mieszkanie mamy prawo zabronić lokatorom wprowadzania jakichkolwiek zmian w lokalu. Na każdą z nich musimy wyrazić zgodę. Bez naszego przyzwolenia najemca nie ma również prawa wynająć mieszkania bądź jego części osobie trzeciej – chyba, że w umowie postanowiono inaczej.

Opłaty

Najemca ma obowiązek płacić nam za wynajmowane mieszkanie. Mamy prawo żądać od niego uiszczania opłat za wynajem, czynsz oraz za media. Możemy również te opłaty podwyższać. Żeby tego jednak dokonać, musimy wypowiedzieć uprzednio na piśmie dotychczasową kwotę opłat, zachowując przy tym okres wypowiedzenia ustalony w umowie. Wynajmując mieszkanie mamy również prawo zażądać od lokatora wpłacenia jednorazowej kaucji, która podlega zwrotowi po zakończeniu umowy. Taka opłata jest doskonałym zabezpieczeniem na wypadek. gdyby najemca nie poczuwał się do usunięcia powstałych z jego winy szkód. Kaucji nie musimy także zwracać, jeśli nasz lokator zalega z opłatami.

Naprawy i remonty

Kwestię remontów i napraw prawo reguluje w bardzo przejrzysty sposób. Jeżeli konieczność naprawy wynika nie z winy najemcy, to jej wykonanie jest naszym obowiązkiem. Jeżeli w trakcie trwania umowy zaistnieje potrzeba napraw, które należą do naszych kompetencji, najemca powinien nas o tym niezwłocznie zawiadomić. Jeżeli usterka powstała z winy najemcy, to on powinien zająć się jej usunięciem. Co z remontami? Jeżeli najemca dokona zmian w lokalu bez ustalenia ich wcześniej z nami, zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie praw lokatorów sprawa może być rozwiązana na dwa sposoby. Możemy pozostawić ulepszenia, płacąc najemcy sumę odpowiadającą ich wartości lub żądać przywrócenia lokalu do stanu poprzedniego. Reasumując – najemcę obciąża się najczęściej w przypadku strat powstałych z jego winy. Wszystkie pozostałe koszty są zwykle obowiązkiem wynajmującego. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy lokatorzy korzystają z lokalu w sposób niezgodny z umową bądź jego przeznaczeniem. Wówczas mamy pełne prawo, aby wypowiedzieć im umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia oraz żądać odszkodowania.

Czy możemy w dowolnym czasie kontrolować mieszkanie?

Wielu wynajmujących uważa, że jako właściciele mieszkania mają prawo wchodzić do niego o dowolnej porze i nie muszą zapowiadać swojej wizyty. Takie podejście może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych sytuacji. Nachodzenie najemcy bez uprzedzenia uważane jest za naruszenie miru domowego. Lokator w tej sytuacji ma prawo do wypowiedzenia umowy. Wynajmujący oczywiście ma prawo składać wizyty lokatorom w celu skontrolowania czy lokal utrzymywany jest w należytym stanie. Termin wizyty musi być jednak uprzednio uzgodniony z najemcami.

Jak widać, mimo wielu korzyści – przede wszystkim finansowych płynących z wynajmu mieszkania – w momencie jego wynajęcia tracimy do niego wiele praw. Zyskujemy przy tym kilka obowiązków. Co zrobić zatem, żeby wynajem był dla nas korzystny i nie okazał się źródłem kłopotów? Przecież nie w każdej sytuacji możemy zerwać umowę z najemcą. Podpisanie odpowiedniej umowy najmu, spisanie protokołu zdawczo odbiorczego oraz pobranie kaucji to jedne z najpopularniejszych oraz najskuteczniejszych zabezpieczeń. Powinny one być zawsze stosowane równolegle z podpisaniem umowy najmu. Nie zapominajmy więc o nich. Lepiej poświęcić trochę więcej czasu na dokonanie wszelkich potrzebnych formalności, niż borykać się później z trudnym najemcą.

Karolina Tomala


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć