mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Tani kredyt hipoteczny?

08.09.2015

Kupując mieszkanie często posiłkujemy się kredytem hipotecznym. A ponieważ jest to zobowiązanie na wiele lat, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze oferty uważnie przyjrzeć się wszystkim jej parametrom, w tym przede wszystkim – kosztom. Na co zwrócić uwagę i jak obniżyć koszty kredytu?

Ciekawy i prosty sposób oferuje Bank BPH. Osoby posiadające w tym banku rachunek o nazwie Maksymalne Konto wraz z kartą debetową mogą uzyskać marżę kredytu niższą o 0,3 punktu procentowego. Wystarczy, że w okresie spłaty co miesiąc rachunek zostanie zasilony kwotą określoną w umowie kredytu, a kartą zostaną dokonane co najmniej dwie transakcje. Kolejną obniżkę marży o 0,1 punktu procentowego można uzyskać, korzystając z karty kredytowej MasterCard Gold Komfort lub MasterCard/VISA Fair – wystarczy, że w okresie spłaty kredytu dokonamy transakcje na łączną kwotę minimum 500 zł w każdym okresie rozliczeniowym.

Ale na tym nie koniec. W Banku BPH możemy mieć także wpływ na cenę i miesięczny koszt, dzięki możliwości wyboru relacji między marżą a prowizją za udzielenie kredytu. Posługując się przykładem i rozważając kredyt pod kątem comiesięcznej raty, jaką będziemy musieli wpłacać do banku oraz łącznej kwoty odsetek, czyli tego, co wpłacimy bankowi w ciągu kilkudziesięciu lat ponad pożyczoną kwotę, do wyboru mamy dwie opcje: niższa prowizja i wyższa marża lub wyższa prowizja i niższa marża. Rozważając te opcje przyjmujemy, że w obu wersjach potrzebujemy kredyt na kwotę 300 tys. zł, dysponujemy wkładem własnym w wysokości 20 proc. wartości nieruchomości, a okres kredytowania wynosi 30 lat.

W pierwszym przypadku, przy prowizji w wysokości 1,6 proc. i marży banku na poziomie 1,55 proc. (uwzględniającej już obniżkę za korzystanie z innych produktów banku), a także obecnej stawce WIBOR wynoszącej 1,72 proc. oprocentowanie naszego kredytu wyniesie 3,27 proc., co oznacza miesięczną ratę w wysokości 1 335 zł (rata wyliczona od kwoty kredytu 305 325 zł, uwzględniającej koszty kredytu). Przy takich parametrach łączna kwota odsetek, w całym okresie kredytowania, wyniesie ponad 176 tys. zł. Innymi słowy – o tyle więcej oddamy niż pożyczyliśmy.

W drugim przypadku prowizja za udzielenie kredytu wynosi 5 proc. jego kwoty, z kolei marża jedynie 0,85 proc. (również po uwzględnieniu zniżek za korzystanie z innych produktów), co przy takiej jak wyżej stawce WIBOR, daje oprocentowanie na poziomie 2,57 proc. Miesięczna rata spadnie do 1 261 zł (rata wyliczona od kwoty kredytu  315 543 zł, uwzględniającej koszty kredytu), a suma odsetek do niecałych 140 tys. zł. Jak widać, ta druga opcja daje miesięczną oszczędność na poziomie ponad 70 zł, a w całym okresie kredytowania pozwala zaoszczędzić ponad 36 tys. zł.

Oferta Banku BPH daje realne możliwości oszczędzenia na kredycie hipotecznym. Warto też wspomnieć, że kredyt hipoteczny Banku BPH został doceniony przez niezależnych ekspertów, zajmując wielokrotnie w 2015 roku 1. miejsce w rankingach portalu Bankier.pl w kategorii kredytów mieszkaniowych z 20-procentowym wkładem własnym.

 

Sprawdź kredyt mieszkaniowy w Banku BPH

Rankingi ekspertów Bankier.pl dotyczące kredytów hipotecznych:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Ranking-kredytow-hipotecznych-Bankier-pl-sierpien-2015-r-7274420.html

http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/889700,ranking-kredytow-hipotecznych-sierpien-2015.html


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć