mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

„Rodzina na swoim”: single tak, drogie mieszkania nie

13.06.2011

Po wielu miesiącach oczekiwań, Sejm przegłosował w końcu nowelizację ustawy o programie „Rodzina na swoim”. Do końca funkcjonowania programu – czyli do 31 grudnia 2012 r. – będzie można dostać dopłatę tylko do wyjątkowo tanich lokali

Przypominamy – z programu „Rodzina na swoim” skorzystać mogą tylko małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Po zaciągnięciu kredytu hipotecznego w jednym z banków, które podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, przez 8 lat państwo dopłaca połowę wartości odsetek. W ramach programu można skredytować mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw., czy dom o powierzchni nie przekraczającej 140 m kw.

Nowelizacja ustawy zakłada m.in. obniżenie ceny mieszkania, na kupno którego można dostać dopłatę. Z 1,4 do 1,0 został zmniejszony mnożnik, który określa limit ceny mieszkania, do której można dostać dopłatę na rynku pierwotnym. Dla rynku wtórnego mnożnik ten ograniczono jeszcze bardziej radykalnie: z 1,4 do 0,8. Oznacza to w dużym uproszczeniu, że na kredyt z rządową dopłatą będzie można kupić tylko mieszkania o 35-45 proc. tańsze niż dotychczas.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, z programu będą mogły skorzystać także osoby samotne. W ich przypadku przepisy ustawy dotyczyć będą mieszkań do 50 m kw. powierzchni. Określono też maksymalny wiek docelowy kredytobiorcy (tj. każdego z małżonków, osoby samotnie wychowującej co najmniej jedno dziecko) na poziomie 35 lat.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć