mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Najem krótkoterminowy w Warszawie – czy to się opłaca?

09.07.2018

Najem krótkoterminowy staje się coraz bardziej popularnym sposobem na zarobek. Z kolei dla wynajmujących jest to świetna alternatywa dla hoteli. Sprawdza się on zwłaszcza w miejscowościach turystycznych oraz tych, do których przyjeżdżają ludzie w interesach. Warszawa jest często odwiedzanym miejscem zarówno przez jednych jak i przez drugich

Niemalże każdy zagraniczny turysta przebywający w Polsce swoje pierwsze kroki kieruje do Warszawy. Jest ona głównym punktem większości wycieczek. W mieście swoje siedziby ma również wiele międzynarodowych firm, w związku z tym nie brakuje tutaj osób przyjeżdżających w celach biznesowych. Coraz częściej z krótkoterminowego najmu w Warszawie korzystają również pracodawcy, wysyłający swoich pracowników w delegacje. Liczne ambasady oraz ministerstwa to kolejne punkty, które ściągają do miasta ludzi z całej Polski. Osoby, które przyjeżdżają tutaj w celu załatwienia spraw urzędowych lub na rozmowy w sprawie pracy również mogą być zainteresowane najmem w krótkim okresie. W Warszawie szansa na powodzenie tego typu biznesu jest bardzo duża. Pod warunkiem, że nasz lokal spełnia odpowiednie wymagania…

Jaka powinna być nieruchomość przeznaczana na wynajem?

Dla turysty poszukującego noclegu jedną z najważniejszych kwestii jest lokalizacja. W przypadku Warszawy mieszkanie powinno znajdować się w bliskiej odległości od centrum lub przynajmniej mieć do niego dobry dojazd. Bardzo istotny jest również standard lokalu. Im wyższy, tym większą stawkę za nocleg możemy sobie zażyczyć. Jeśli nawet zamierzamy wynajmować mieszkanie niskobudżetowo, musi być ono czyste, schludne i odświeżone. Każde nawet najmniejsze niedociągnięcie w tej kwestii może skutkować negatywnymi opiniami naszej oferty w Internecie, a co za tym idzie brakiem klientów. Istotne jest również wyposażenie. W mieszkaniu powinien znaleźć się niezbędny sprzęt taki jak: telewizor, lodówka, pralka, żelazko, deska do prasowania, sztućce, naczynia, czyste ręczniki, pościel oraz dostęp do wifi. Często to właśnie ze względu na dostęp do prywatnej kuchni oraz łazienki turyści decydują się na wybór mieszkania zamiast hotelu.

Ile można zarobić?

Szacuje się, że na najmie krótkoterminowym można zarobić nawet dwa razy więcej niż na tradycyjnym. Mimo, że obłożenie mieszkań w przypadku tej formy najmu waha się tylko od 40 do 70 proc. w skali roku. Ustalając cenę za dobę udostępnienia naszego mieszkania warto jest zwrócić uwagę na ofertę obowiązującą w hostelach oraz hotelach. Co ważne – w najmie krótkoterminowym nie rozlicza się mediów. Ich koszt powinien zostać wliczony w ogólną cenę najmu. W Warszawie za nocleg w hostelu zapłacimy minimum 50 zł. Z kolei, jeśli znajduje się on w samym centrum musimy się liczyć z wydatkiem co najmniej 100 zł. Ceny za wynajem mieszkań zaczynają się od podobnej stawki. Jeśli więc udostępnimy nasz lokal rodzinie trzyosobowej na tydzień za najniższą cenę, zarobimy 1050 zł. Ceny średnie za wynajem mieszkań w Warszawie wahają się od 80 do 150 zł za osobę.

Mankamenty wynajmu na krótki okres czas

Jak to w życiu zwykle bywa – nie ma nic za darmo. Wyższe zarobki w porównaniu do najmu tradycyjnego są w tym przypadku okupione większym nakładem pracy oraz wolnego czasu. Większa ilość obowiązków wynika z faktu, że po każdych gościach należy gruntownie posprzątać. Musimy zająć się również naprawą szkód, jeśli takie się pojawią. Wynajmując mieszkanie na krótki okres powinniśmy być również dyspozycyjni. Musimy mieć czas na zamieszczanie ogłoszeń w Internecie, przekazywanie kluczy oraz prowadzenie kalendarza rezerwacji. Najem krótkoterminowy to również swego rodzaju niepewność. Nie przekazujemy mieszkania na długi czas jednemu najemcy, tak jak to jest w najmie tradycyjnym. Nie przechodzi ono również płynnie z rąk do rąk kolejnych osób. Musimy dbać o to, żeby nasza oferta była cały czas dobrze widoczna w Internecie, a goście zadowoleni z pobytu w naszym lokalu.

Formalności

Najem krótkoterminowy to również wiele formalności oraz rozliczenia z fiskusem. Jedną z najważniejszych kwestii jest przygotowanie odpowiedniej umowy. Należy w niej obowiązkowo uwzględnić takie kwestie jak:

  • Liczba dni, podczas, których mieszkanie pozostaje do dyspozycji najemców,
  • Kwota naszego wynagrodzenia,
  • Ogólne warunki najmu,
  • Wysokość kaucji za ewentualne szkody.

Żeby uniknąć nieporozumień, warto jest sporządzić regulamin korzystania z mieszkania, który pozostanie do wglądu najemców przez cały okres najmu.

Sposób rozliczenia podatku za najem krótkoterminowy jest kwestią sporną, ponieważ w prawie brak jest doraźnych ustaleń w kwestii opodatkowania tego typu zarobków. Ogólnie rzecz ujmując ustalono, że w zależności od przyjętych warunków rozliczenia można dokonać na trzy sposoby:

  • Jak dla usług związanych z zakwaterowaniem – stawka podatku 17 proc. od przychodu,
  • Jak dla przedsiębiorców – w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na ogólnie przyjętych zasadach,
  • Jak dla przedsiębiorców – w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na zasadach podatku liniowego.

Ostatecznie wszystko i tak uzależnione jest od indywidualnej interpretacji Urzędu Skarbowego, do którego jesteśmy przynależni. Jeśli więc mamy w planach czerpać korzyści z najmu krótkoterminowego, warto jest przed rozpoczęciem działalności złożyć wniosek do Urzędu Skarbowego o udzielenie indywidualnej interpretacji.

 

Karolina Pełka


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć