mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Mieszkania od Dolcanu w systemie condo

29.08.2012

Po mieszkaniach bezczynszowych firma Dolcan chce wykorzystać kolejną rynkową niszę i wprowadza na rynek popularne rozwiązanie Condo System. Deweloper zapowiada, że będzie właścicielom tych mieszkań na wynajem wypłacał stały 8 proc. zysk. Niestety tylko przez pierwsze trzy lata

 

System condo na światowym rynku nieruchomości znany jest już od ponad 20 lat. Jego kolebką jest rynek amerykański. Condo, z łacińskiego con – współ i  dominium – panowanie, to własnościowe apartamenty w jednym  budynku, wspólnie zarządzane.   Segment ten, na świecie określany też często jako serviced apartments, ciągle rośnie. W 2011 roku na świecie było blisko 600 tys. apartamentów w systemach condo. W dużych miastach mieszkania te są alternatywą dla drogich hoteli. Turyści i klienci biznesowi cenią sobie większą swobodę niż w hotelu, duże powierzchnie apartamentów i możliwość zapraszania gości. Inną przewagą są tu niższe niekiedy koszty najmu, za standard porównywalny z hotelowym.

W Polsce system inwestowania w opcji condo obejmuje obecnie głównie pokoje hotelowe, zlokalizowane w inwestycjach położonych nad morzem lub w innych turystyczno-wypoczynkowych miejscach jak góry czy Pojezierze Mazurskie. Ten rodzaj inwestowania w nieruchomości dopiero się w naszym kraju rozwija. Na polskim rynku praktycznie nie ma ofert mieszkań w systemie condo w dużych aglomeracjach.

Dolcan jako pierwszy deweloper na rynku wprowadza możliwość kupienia i zarabiania na mieszkaniach w systemie condo w Warszawie. Klient decydując się na zakup lokalu w inwestycji Dolcan otrzymuje pełnowartościowe mieszkanie – nieruchomość z aktem notarialnym i udziałem w gruncie. Dodatkową wartością Condo Systemu Dolcan jest zysk, który deweloper będzie wypłacał właścicielowi.

Mieszkania w ramach nowego systemu kupić można w dwóch inwestycjach – Skierniewicka City na Woli oraz Ogrodach Ochota przy Al. Krakowskiej. Jak podkreśla deweloper, ceny mieszkań w Condo Systemie Dolcan zaczynają się już od 7.600 zł za m kw. Jest to cena identyczna z tą, za jaką deweloper sprzedaje mieszkania wszystkim klientom na rynku.

Po zawarciu umowy sprzedaży, mieszkanie jest wykańczane zgodnie ze standardem i wymogami jakie są stosowane przy wynajmie hotelowym. Klient ponosi koszt wykończenia lokalu, ale tylko w elementy na stałe związane z lokalem, takie jak łazienka, kuchnia, podłogi. Według dewelopera jest to ok. 1000 zł za każdy metr kwadratowy mieszkania. Natomiast operator ponosi koszt wyposażenia ruchomego, czyli mebli, sprzętu AGD i RTV, wyposażenia kuchni, dekoracji okiennych. Także w trakcie jego eksploatacji lokalu przez wynajmujących, właściciel nie ponosi opłat. Wymiana sprzętów czy różne naprawy wykonywane będą w ramach obsługi świadczonej przez operatora.

Nabywając mieszkanie w Condo Systemie Dolcan kupujący podpisuje 3-letnią umowę oddania nieruchomości w najem, ale z możliwością przedłużenia na następne lata. W jej ramach firma zobowiązuje się do wypłaty zysku
z tytułu wynajmowania mieszkania w wysokości: 8 proc. jeśli kapitalizacja następuje raz na rok; 7,5 proc. jeśli zyski wypłacane są raz na kwartał; i 7 proc. jeśli zysk wypłacany jest w cyklu miesięcznym. Niestety deweloper gwarantuje taki zysk tylko przez okres obowiązywania 3-letniej umowy. Po zakończeniu tego okresu obie strony mają się spotkać i podpisać nową umową, najprawdopodobniej na innych warunkach.

Zysk liczony jest od wartości wykończonego mieszkania, niezależnie od „obłożenia” apartamentu i innych czynników, jak np. sezonowość. Umowa, w ramach której wynajmowana jest nieruchomość może być przez właściciela w każdej chwili zerwana, z uwzględnieniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. To także rozwiązanie do tej pory niespotykane w Polsce, gdyż zazwyczaj umowy condo zawierane są na 5-10 lat, bez możliwości rezygnacji.

Niestety, w przeciwieństwie do lokali w formule condo zlokalizowanych w kurortach turystycznych, nie ma możliwości bezpłatnego korzystania z mieszkania we własnym zakresie. Doba w condo apartamencie na Skierniewickiej (deweloper w tej inwestycji przeznaczył na ten cel na razie 22 lokale) kosztuje w zależności od wielkości mieszkania od 200 do 600 zł.

 


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć