mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Kupujemy mieszkanie w „wielkiej płycie” – garść porad

22.12.2010

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty powinno się wybierać przede wszystkim sprawdzając stan techniczny budynku oraz ostatnie remonty i modernizacje. Z biegiem lat ich wartość wraz ze stanem technicznym będzie spadać szybciej niż ma to miejsce w nowym budownictwie

Mieszkania w wielkiej płycie – m.in. ze względu na niską cenę – dobrze sprawdzają się jako pierwsze mieszkania dla młodych rodzin lub „na dobry początek” dla osób, które dopiero przeprowadziły się do danego miasta. Część kupujących inwestuje w tego typu mieszkania jako lokale na wynajem. Szczególnie te z dobrą lokalizacją i w niskiej zabudowie cieszą się powodzeniem.

Kupując mieszkanie z wielkiej płyty należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na stan techniczny – budynki te wznoszono według skandalicznie niskich norm izolacyjnych. W ostatnich latach wiele starych wieżowców poddano termomodernizacji i ocieplono, ale z pozostałych ciepło ucieka bardzo szybko i koszty ogrzewania takiego lokalu są znacznie wyższe niż w nowym budownictwie.

Mieszkania w blokach z wielkiej płyty zazwyczaj są małe i ciasne, dlatego ewentualny kupiec może chcieć je przearanżować. Jednak wewnętrzne ściany w tych budynkach bardzo często są ścianami nośnymi i takie przeróbki mogą niestety okazać się niemożliwe.

W najstarszych budynkach instalacja elektryczna wykonana została z przewodów aluminiowych, które utleniają się i przy poborze mocy ponad 4 kilowaty (czyli np. przy włączonej pralce, kuchence i czajniku elektrycznym) korki wyskakują praktycznie zawsze. Wymiana instalacji na miedzianą wiąże się z pruciem ścian w całym mieszkaniu, jest długotrwała i uciążliwa.

W wysokich budynkach z płyty są zsypy śmietnikowe, a co za tym idzie – możemy spodziewać się robactwa w mieszkaniach i nieprzyjemnych zapachów na klatkach schodowych.

Nie oznacza to jednak, że wielka płyta ma same minusy. Wielkim plusem jest doskonała infrastruktura. W czasach PRL-u urbaniści i architekci planowali, jak mają wyglądać całe osiedla. Bloki z wielkiej płyty, które powstawały od podstaw, otaczają sklepy, przedszkola, szkoły, przychodnie i imponujące tereny zielone. Odległości pomiędzy budynkami na tego typu osiedlach są dość duże, co także jest plusem. Rozpatrując zakup mieszkania w wielkiej płycie, warto najpierw sprawdzić niskie budynki – z reguły mają one mniej wad niż wysokościowce.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć