mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Wykończenie „pod klucz” – czy warto powierzyć remont mieszkania deweloperowi?

03.10.2017

Po serii artykułach o wykańczaniu mieszkania we własnym zakresie, pora przyjrzeć się ofercie deweloperskiej. Obecnie już prawie każdy większy deweloper posiada w swojej ofercie możliwość wykończenia mieszkania pod klucz. Jakie są zalety wyboru takiej opcji? Czy warto powierzyć remont naszego nowego lokum deweloperowi?

Czym dokładnie jest wykończenie pod klucz?

Jest to coraz częściej oferowana przez deweloperów opcja wykończenia mieszkania. Dzięki niej możemy wprowadzić się do mieszkania zaraz po jego odbiorze. Mieszkanie w standardzie „pod klucz” nie wymaga od nas już żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Wystarczy, że do lokalu wniesiemy meble i możemy się do niego wprowadzać. W opcji tej deweloper za nas zajmuje się pomalowaniem w mieszkaniu ścian, położeniem paneli oraz glazury i terakoty. Często w ofercie wykończenia znajdziemy również możliwość montażu mebli w zabudowie. Na co zwrócić uwagę decydując się na opcję wykończenia pod klucz? Przede wszystkim na umowę z deweloperem. Powinna ona szczegółowo określać standard, w jakim wykończony będzie lokal oraz materiały, które zostaną wykorzystane do wykonania remontu. Jeśli w ramach wykończenia deweloper zapewnia również sprzęt RTV i AGD, opis urządzeń również powinien znaleźć się w umowie. Na koniec najważniejsza kwestia – nie zapominajmy o dokładnym sprawdzeniu mieszkania w trakcie odbiorów.

Rodzaje dostępnych materiałów do wykończenia „pod klucz”

To, jakie materiały zostaną wykorzystane przez dewelopera do remontu naszego mieszkania zależy od wybranego przez nas standardu wykończenia. Zwykle deweloperzy mają w swojej ofercie 2-3 opcje różnych standardów do wyboru. Różnią się one głównie jakością użytych materiałów zakresem wykończenia. Niestety bardzo rzadko można trafić w ofertach deweloperów na propozycję wykończenia indywidualnego. Rodzaje i kolory materiałów oraz modele poszczególnych elementów wybierane są z udostępnianych przez deweloperów katalogów. W biurach sprzedaży dostępne są często również próbki materiałów wykończeniowych. Przyszły właściciel mieszkania może także spotkać się z osobą odpowiedzialną za aranżację wnętrz, która pomoże w zaprojektowaniu wykończenia lokalu.

Jaki jest koszt wykończenia „pod klucz”?

Oferta wykończenia pod klucz aktualnie nie jest zbyt popularna wśród osób kupujących mieszkania z rynku pierwotnego. Jedną z przyczyn jest przekonanie, że opcja takiego wykończenia generuje dużo wyższe koszty. Czy tak jest rzeczywiście? To oczywiście zależy od wybranego przez nas standardu. Jednak wbrew pozorom taki sposób wykończenia nie koniecznie musi być droższy. Deweloper, który kupuje materiały hurtowo może liczyć na duże zniżki. Ponadto kupując materiały na własną rękę jesteśmy obciążeni podatkiem w wysokości 23%, podczas gdy kupujący od dewelopera płacimy tylko 8% VAT-u. Kiedy więc podliczymy wszystkie koszty, jakie musimy ponieść żeby samodzielnie wykończyć lokal może okazać się, że oszczędności przy indywidualnym wykończeniu będą niewielkie. Generalnie ceny wykończenia lokalu oscylują w granicach od około 400 do 1000 zł/m kw. Pamiętajmy jednak, że cena wykończenia podlega negocjacji z deweloperem.

Wykończenie pod klucz – za i przeciw

Niewątpliwie największą zaletą wyboru opcji wykończenia pod klucz jest oszczędność czasu. Przede wszystkim nie musimy tracić go na wybieranie materiałów wykończeniowych oraz nadzorowanie pracy fachowców. Co więcej, skraca się czas oczekiwania na mieszkanie. W tym czasie, gdy sąsiedzi dopiero odbierają lokal w stanie deweloperskim, nasz często jest już gotowy do zamieszkania. To pozwala zaoszczędzić nam na opłatach. W czasie samodzielnego remontu musimy przecież płacić za czynsz, mimo że nie mieszkamy w mieszkaniu. Jeśli nie mamy specyficznych potrzeb lub nieprzeciętnych upodobań dotyczących aranżacji mieszkania, wykończenie pod klucz może okazać się dla nas bardzo dobrym rozwiązaniem. Opcja ta na pewno nie jest dla nas, jeśli jesteśmy indywidualistami. Taka opcja nie jest dla nas odpowiednia również, jeśli chcemy część prac wykonać samodzielnie ze względu na oszczędności.

Trudno rozstrzygnąć, które rozwiązanie jest bardziej korzystne. Każda opcja ma przecież swoje plusy i minusy. Najważniejsze żeby przy dokonywaniu wyboru po kolei przeanalizować wszystkie możliwe rozwiązania i wybrać tą opcję, która będzie dla nas najbardziej optymalna. Najlepiej decyzję poprzedzić gruntownym wyliczeniem ewentualnych kosztów w przypadku obydwóch wariantów. Musimy dobrze zastanowić się, co najbardziej odpowiada naszym potrzebom, nie narazi na szwank naszego portfela i pozwoli ze obaw cieszyć się nowym mieszkaniem.

Karolina Pełka


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć