mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Struktura substancji mieszkaniowej w Warszawie

26.03.2018

Badanie struktury wiekowej substancji mieszkaniowej w Warszawie przeprowadzone zostało na podstawie analizy ofert sprzedaży mieszkań zamieszczonych na portalu Domiporta.pl

Lata 1945-1990

Na portalu zamieszczono 8800 ogłoszeń sprzedaży mieszkań pochodzących z tego okresu. W większości nieruchomości te zlokalizowane są raczej blisko centrum niż na obrzeżach. Najczęściej są to mieszkania do remontu, w złym stanie technicznym, chociaż zdarzają się też takie, w których wykonano modernizację i obecnie mają one wysoki standard. Większość lokali zlokalizowana jest w budynkach z wielkiej płyty, czasami w kamienicach. Typowe dla starszego budownictwa jest to, że kuchnie stanowią oddzielne pomieszczenia i są raczej małe, a pomieszczeniami przynależnymi do mieszkań są piwnice zamiast garaży. Niestety często pomimo złego stanu technicznego ceny lokali starszych są bardzo wygórowane, prawdopodobnie ze względu na korzystną lokalizację oraz liczne obiekty użyteczności publicznej w okolicy. Warto jest jednak zwrócić uwagę na tego typu nieruchomości, ponieważ wśród ofert mamy szansę znaleźć tak zwane „perełki” i okazje cenowe.

Lata 1991-2000

Ofert lokali z tego okresu jest stosunkowo sporo. Na portalu zamieszczono ich około 4000. Lata 90. to czas, kiedy do lamusa zaczyna odchodzić wielka płyta, a na rynku pojawiają się pierwsi deweloperzy. Początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mieli zbyt dużego doświadczenia budowali bloki, które miały wiele wad. Opinia głosi, że budynki w tych latach charakteryzowały się niskiej jakości oknami, słabym dociepleniem oraz brakiem infrastruktury (windy, place zabaw, parki). Pierwsi deweloperzy nie uwzględniali również w projektach budynków podziemnych miejsc postojowych dla mieszkańców. W ofercie wiele nieruchomości z tego okresu oferowanych jest w standardzie średnim. Lokale mają już za sobą pierwsze remonty (kwalifikują się do częściowego remontu lub odświeżenia), lub często są wykończone w nieaktualnym już dla obecnych trendów stylu. Ponieważ budynki te zostały wybudowane ćwierć wieku tem,u w ich okolicy zdążyły pojawić się już liczne obiekty użyteczności publicznej. Również komunikacja publiczna w ich sąsiedztwie jest najczęściej na całkiem przyzwoitym poziomie.

Struktura substancji mieszkaniowej w Warszawie - tabela

Lata 2001-2010

Ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań wybudowanych w tych latach jest aż 9000. Tak duża ilość nieruchomości sprzedawanych z tego okresu prawdopodobnie powiązana jest z kryzysem finansowym, który rozpoczął się w 2007 r. W latach bezpośrednio poprzedzających jego rozpoczęcie odnotowano na całym świecie – w tym także w Polsce – podwyższoną ilość nabywanych mieszkań oraz udzielanych kredytów hipotecznych. Oferowane mieszkania są często w bardzo dobrym stanie technicznym. Co za tym idzie – wysokie są również ich ceny ofertowe, w które wliczony jest koszt wykończenia mieszkania poniesiony przez sprzedającego. Wybór tego typu lokalu to odpowiednia opcja dla osób, które chcą kupić mieszkanie gotowe i wolą nie zajmować się remontami.

Lata 2011-2018

Liczba ofert mieszkań pobudowanych w ostatnich latach jest również bardzo duża. Głównie dlatego, że wśród nich znajdują się mieszkania z rynku pierwotnego, które zajmują dużą część rynku mieszkań w Warszawie. Oferowane mieszkania używane są najczęściej w stanie bardzo dobrym (niedawno przeprowadzony remont) lub deweloperskim (do wykończenia). Mieszkania sprzedawane przez deweloperów to często na etapie zakupu przysłowiowa „dziura w ziemi”. Na tego typu mieszkania przychodzi nam czekać czasami nawet dwa lata. Typowe dla współczesnego budownictwa są aneksy kuchenne, w których kuchnia połączona jest z salonem oraz miejsca postojowe i komórki lokatorskie, które można dokupić w standardzie do każdego mieszkania. Minusem nowo pobudowanych mieszkań jest fakt, że powstają one najczęściej na obszarach, gdzie brak jest obiektów użyteczności publicznej. Również skomunikowanie tych miejsc jest na początku dosyć mocno ograniczone.

 

Karolina Pełka


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć