mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Salon w stylu vintage – jak go urządzić?

10.09.2018

Powrót do minionych dziesięcioleci widzimy nie tylko w modzie i w tym, co proponują nam znane sieciówki. Przejawia się to również w najnowszych trendach  wnętrzarskich, tym, w jaki sposób urządzamy swoje mieszkania. Marzy ci się taki salon? Sprawdź, jak krok po kroku możesz go urządzić

Powrót do przeszłości – czyli?

Pierwsze ważne pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, dotyczy tego, do jakiej epoki zamierzasz powrócić. Będą to lata 50-te, 60-te, a może 70-te? Albo coś jeszcze starszego, pochodzącego z XIX wieku. Ważne, aby przedmioty te utrzymane były w jednej stylistyce. Będą one wówczas tworzyły harmonijną całość, a zaklęty w nich czas sprawi, że twój wypoczynek stanie się wyjątkowy.

Kolorystyka wnętrza?

Jeżeli dopiero zaczynasz urządzać takie wnętrze, to w pierwszej kolejności zastanów się, jakie kolory mają w nim dominować. Będzie to swego rodzaju baza pod resztę przedmiotów. Najlepiej sprawdzi się tutaj biel lub inne farby mające delikatne odcienie. Takie tło pozwoli wyróżnić się różnym starym przedmiotom. Ich kolorystyka bardzo często nie będzie spójna, dlatego wybór jasnej, pastelowej barwy sprawi, że przedmioty te będą pasowały zarówno do siebie, jak i koloru ścian. Ograniczeniem jest tylko twoja wyobraźnia.

Lampy w stylu vintage

Kolejną ważną kwestią jest zaplanowanie tego, jak będzie wyglądało oświetlenie w takim wnętrzu. Zacznij od tego, gdzie umieścisz dużą lampę wiszącą, będzie to swego rodzaju centrum twojego salonu. Najlepiej, aby przedmiot ten był wyjątkowy, ponieważ będzie stanowił swego rodzaju wizytówkę twojej przestrzeni.

Znaczenie ma także oświetlenie punktowe, którego strumień światła możesz skierować na inne perełki vintage znajdujące się w twoim domu. Nie musisz szukać starych lamp na pchlich targach albo na strychu u swojej rodziny. Aktualnie wiele modeli dostępnych w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych nawiązuje do tego, co było kiedyś modne. Lampy w stylu retro, wyglądające, jakby były przeniesione z angielskiej powieści przełomu XIX i XX wieku są dziś nietrudne do zdobycia.

Postaw na odpowiednie tkaniny!

Klimat vintage tworzą również tkaniny. Zazwyczaj są to matowe faktury lnu i flauszów, a ponadto połyskujące aksamity. Nie może oczywiście zabraknąć ponadczasowego poliestru i bawełny. Jeżeli to możliwe, materiały powinny być utrzymane w podobnej kolorystyce. W salonie vintage mogą znaleźć się meble pokryte tapicerka w geometryczne wzory, kratę, podłużne pasy, albo motywy kwiatowe.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć