mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Mieszkanie z dużymi oknami – plusy i minusy tego rozwiązania!

25.10.2018

Większe przeszklenia sprawią, że miejsca położone dalej od okien będą zawsze dobrze doświetlone. Jest to szczególnie ważne w pokojach położonych od strony północnej. Zanim jednak wybierzesz mieszkanie z takim salonem, poznaj zalety i wady rozwiązania

Duże okna w salonie kontra przepisy

To jakie będą ramy okienne w danym budynku, regulowane jest przez kilka aspektów. Nie mogą być one zbyt małe, warunkuje to prawo budowlane. W salonie, pokoju dziennym, gabinecie i sypialni nie powinny być mniejsze niż 12,5 proc., czyli 1/8 powierzchni podłogi.

Załóżmy, że nasz salon z kuchnią ma 40 metrów, wówczas minimalny rozmiar okna wynosi 5 metrów kwadratowych. Nieco mniejsze ramy można montować w łazience, czy kuchni, bo zajmujące tylko 1/12 podłogi tego pomieszczenia. W tej kwestii nie warto jednak stawiać na minimalizm. Duże okna sprawdzają się o wiele lepiej. Dlaczego?

Salon z przeszkleniem na całej ścianie

Do zalet takiego salonu bez wątpienia należy to, że zazwyczaj wygląda na jaśniejszy, przytulniejszy, przestronniejszy za sprawą wpadającego do niego światła codziennego. Jest to korzystne zwłaszcza podczas ponurych jesiennych i zimowych dni. Pozytywna dawka energii zawsze wskazana! Co ważne, taki pokój za sprawą naturalnego światła zostanie dodatkowo oświetlony, co przekłada się na niższe rachunki za media.

Piękny widok

Nowoczesne domy z dużymi oknami, podobnie jak mieszkania z takimi przeszkleniami to też większa szansa na piękny widok. W ten sposób wnętrze lokalu otwiera się niejako na to, co znajduje się dookoła. Pięknie oświetlone miasto nocą czy roślinność zielonego parku stanowią widoki, które można podziwiać godzinami. Duże tarasowe okno daje taką możliwość. Otwórz swoją przestrzeń mieszkalną na jej otoczenie.

Co z wadami?

Niestety nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Duże, szczególnie te gorszej jakości ramy, oznaczają większe utraty ciepła. Miej to na uwadze podczas przeprowadzania remontu. Zwracaj wówczas uwagę na współczynnik przenikania ciepła. Powinien on być jak najniższy, wynoszący np. 0,5 W/m2K. Trudnością może być także mycie takich okien. Mierz siły na zamiary, zwłaszcza jeżeli nie lubisz sprzątać.

Duże okna, piękne tarasowe przeszklenia nie są także lubiane przez tych, którzy cenią sobie prywatność. Przed zakupem lokalu sprawdź, czy mieszkańcy sąsiedniego budynku będą mieli możliwość oglądania twojego wnętrza. Zastanów się, czy i to nie będzie dla Ciebie przeszkodą.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć