mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym – z głową i bez błędów

04.01.2011

Zakup mieszkania nie jest łatwą czynnością. Zazwyczaj inwestujemy oszczędności swojego życia lub decydujemy się na zobowiązania kredytowe na wiele długich lat. Być może wybór mieszkania będzie jedną z najważniejszych decyzji, z jaką przyjdzie Ci się zmierzyć. Warto, by zakup stał się przede wszystkim powodem do radości, ale był także pozbawiony błędów, które można popełnić na różnych etapach transakcji. Oto garść kilku rad dla wszystkich poszukujących do zakupu nieruchomości na rynku wtórnym

1.       Nie kupuj w ciemno – sprawdź ceny transakcyjne z najbliższej okolicy, obserwuj trendy cenowe, KONIECZNIE negocjuj cenę ze sprzedającym – rzadko się zdarza, by cena transakcyjna była taka sama jak ofertowa.

  • Obserwuj ceny transakcyjne – analizy cen ofertowych także pokazują ogólny trend, ale Ciebie przecież interesuje to, ile możesz zapłacić za mieszkanie. Ceny transakcyjne publikują agencje nieruchomości, lokalne dodatki nieruchomościowe do gazet, stowarzyszenia pośredników i pisma branżowe.
  • Proponowane ceny konsultuj ze swoim agentem. Agenci często specjalizują się w konkretnych rejonach miasta i posiadają najświeższe ceny rynkowe z najbliższej okolicy.
  • W każdych warunkach rynkowych zdarza się przepłacić. Uważaj, by nie przytrafiło się to właśnie Tobie.

2.       Pomyśl w jakim celu kupujesz mieszkanie – inne czynniki są istotne przy zakupach na cele własne, jeszcze inne – jeśli jest to zakup inwestycyjny.

  • Przeanalizuj dokładnie nie tylko mieszkanie, ale i okoliczną infrastrukturę. Zastanów się, na czym najbardziej zależy Tobie i Twojej rodzinie. Może jest to bliskość do środków komunikacji, terenów zielonych, a może zależy Ci na bliskości obiektów publicznego szkolnictwa. Kierując się jedynie niską ceną przy zakupie może okazać się, że kupisz nieruchomość, która nie spełnia Twoich kryteriów.
  • Nie kieruj się instynktem stadnym. Inwestorzy zachęcani wysokim stopami zwrotu, podczas ostatniego boomu na rynku inwestowali w zakup podobnych nieruchomości, w podobnej lokalizacji – dziś stanowią dla siebie konkurencję.
  • Wyobraź sobie siebie za kilka lat i odpowiedz na pytanie, czy mieszkanie, które nabywasz będzie spełniać Twoje potrzeby. Poszukaj kompromisu – rozwiązania najbardziej uniwersalnego, które sprawdzi się w przypadku mieszkania w pojedynkę, jak i rodziny.

3.       Zweryfikuj stan prawny nieruchomości – sprawdź kompletność i aktualność dokumentów, upewnij się, że sprzedający jest właścicielem nieruchomości.

  • Już przy pierwszych oględzinach nieruchomości upewnij się, że rozmawiasz z jej właścicielem. Pamiętaj, że jeżeli jest sprzedawana przez pełnomocnika, pełnomocnictwo musi mieć formę aktu notarialnego.
  • Podstawowej weryfikacji stanu prawnego mieszkania możesz dokonać na podstawie aktualnego odpisu z księgi wieczystej, zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej, a dodatkowo innych dokumentów tj. postanowienia o nabyciu spadku, aktu darowizny, itp.
  • Jeśli nie jesteś pewien, czy stan prawny nieruchomości pozwala na jej sprzedaż, poradź się specjalisty (prawnika, pośrednika).
  • W żadnym razie nie podpisuj żadnych porozumień, uzgodnień, itp. jeśli dokumentacja nieruchomości jest niekompletna, nieaktualna lub budzi Twoje wątpliwości.
  • Przed samą transakcją sprzedający powinien przedstawić Ci zaświadczenie, że w lokalu nikt nie jest zameldowany.

4.       Dokładnie obejrzyj mieszkanie i budynek – zrób przynajmniej dwie inspekcje o różnych porach dnia, pytaj o wszelkie szczegóły związane z eksploatacją lokalu, sporządź właścicielowi listę pytań.

  • Sprawdź stan klatki schodowej – jej wygląd mówi dużo o zarządcy, mieszkańcach budynku, a także najbliższej okolicy.
  • Pytaj o koszty eksploatacji – kierując się tylko i wyłącznie ceną może okazać się, że kupisz mieszkanie o wysokich kosztach utrzymania.
  • Drzwi, okna, instalacje – wymiana tych elementów może Cię dużo kosztować. Sprawdź dokładnie ich stan.
  • Nie zapomnij zapytać o najbliższych sąsiadów.

5.       Dokonaj kalkulacji całkowitych kosztów transakcji – pamiętaj, że koszty te dotyczą nie tylko mieszkania, ale także wynagrodzenia pośrednika, kosztów udzielenia kredytu, opłat notarialnych, podatków (patrz rozdział „Dodatkowe koszty zakupu nieruchomości”).

6.       Sprawdź dokładnie swoją zdolność kredytową – może okazać się, że nie stać Cię na wymarzone mieszkanie i musisz zweryfikować swoje oczekiwania z rynkową rzeczywistością.

  • Nigdy nie poszukuj nieruchomości w cenie kształtującej się w górnych granicach Twojej zdolności kredytowej (pamiętaj o dodatkowych opłatach).
  • Analiza własnych środków, jakie możesz przeznaczyć na zakup nieruchomości oraz badanie zdolności kredytowej to podstawa, od której należy rozpocząć poszukiwanie nieruchomości do zakupu.

7.       Nie kieruj się stereotypami – okolice i dzielnice zmieniają się w szybkim tempie, najlepiej sam sprawdź obiegowe opinie, zanim definitywnie odrzucisz lokalizację.

  • Jeżeli kształtujesz swoją opinię o okolicy jedynie na podstawie rozmów ze znajomymi, popełniasz błąd. Zanim zdecydujesz się na poszukiwania w określonym rejonie wybierz się tam na spacer, porozmawiaj z napotkanymi mieszkańcami, zapytaj o wadach i zaletach lokalizacji.
  • To, co dla kogoś może wydawać się niekorzystne, dla Ciebie może okazać się silnym atutem.

8.       Kontroluj swój czas – zakup mieszkania może trwać nawet kilka miesięcy, dodatkowo jeśli posiadasz do sprzedaży inne mieszkanie należy dokładnie zaplanować obie transakcje i precyzyjnie uzgodnić terminy płatności.

  • Przeprowadzając transakcję „wiązaną” dokonaj analizy swojej sytuacji i uzyskaj informacje o czasie sprzedaży podobnych nieruchomości.
  • Nie składaj żadnych deklaracji sprzedającemu, jeśli nie będziesz mieć pewności, że w bliskiej perspektywie uda Ci się doprowadzić do sprzedaży Twojego obecnego lokum.
  • Uzyskanie kredytu, kompletowanie dokumentacji do transakcji, przeprowadzka – to wszystko musi potrwać. Pamiętaj, że nie wszystko będzie przebiegać wg określonego harmonogramu. Zawsze staraj się mieć margines czasowy na każdą z czynności towarzyszących transakcji.

9.       Nie sugeruj się tzw. „straszakami” – każdy powód jest dobry, by pisać o spadkach lub wzrostach cen nieruchomości, dlatego każdą znalezioną w mediach informację konsultuj ze swoim pośrednikiem.

  • To Ty wiesz, kiedy jest dla Ciebie najlepszy czas na zakup mieszkania. Kieruj się więc własnymi potrzebami i nie bierz dosłownie wszystkiego, co serwują Ci media.
  • Rynek nieruchomości jest coraz mniej przewidywalny, a opinie o jego przyszłości coraz bardziej rozbieżne. Znajdź specjalistę, który przeprowadzi Cię przez cały proces transakcyjny i któremu będziesz mógł w pełni zaufać.

10.   Zachowaj „twarz pokerzysty” – nie emocjonuj się zakupem, Twój zachwyt wyrażony podczas pierwszych oględzin może wyraźnie zmniejszyć szanse na negocjacje ceny.

  • Podchodź do zakupu jak wytrawny inwestor. Będziesz oglądać różne nieruchomości, które nieraz będą odstawać od siebie standardem, wykończeniem i stosunkiem ceny do jakości. Nie okazuj zbytniego zainteresowania. Nie pozwól dojść do głosu emocjom.
  • Nie wyrażaj swojej opinii o nieruchomości podczas pierwszych oględzin. Pozostaw sprzedającego w niepewności.
  • Nawet w idealnym mieszkaniu zawsze znajdziesz powody do negocjacji ceny.

 

 


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć