mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Kompleksowe Centrum Seniora i co jeszcze? Budownictwo senioralne we Wrocławiu

06.08.2018

Do niedawna w Polsce niewiele słyszało się o budownictwie senioralnym. Obecnie jednak ten segment rynku coraz szybciej się rozwija i ze względu na postępujący proces starzenia się Polaków wydaje się, że w przyszłości deweloperzy będą stawiali na coraz większą liczbę inwestycji przeznaczonych bezpośrednio dla osób starszych. Również we Wrocławiu można dostrzec rosnące znaczenie budownictwa senioralnego

Polskie społeczeństwo szybko się starzeje. Z danych GUS wynika, że jeszcze 20 lat temu seniorzy stanowili zaledwie ok. 16 proc. ludności w kraju. Obecnie już co czwarta osoba jest w wieku 65+, a za ok. 20 lat nawet co trzeci Polak będzie seniorem. Do roku 2050 Polska ma znaleźć się w pierwszej piątce najstarszych społeczeństw w Unii Europejskiej.

Taki proces powoduje, że coraz więcej usług w codziennym życiu jest skierowanych do seniorów i tworzonych z myślą o osobach najstarszych. O tym trendzie nie zapominają również deweloperzy, którzy powoli rozwijają segment budownictwa senioralnego. Widać to także w stolicy Dolnego Śląska, w której powstało m.in. pierwsze w Polsce kompleksowe centrum seniora.

Początek zmian na rynku

Obecnie seniorzy wciąż mieszkają głównie na zwykłych osiedlach. Problemem w starych mieszkaniach, znajdujących się w budynkach powstałych w poprzednim wieku, jest bardzo często brak windy, mała łazienka czy wanna zamiast prysznica. Tymczasem mieszkania dla seniorów powinny być przede wszystkim funkcjonalne i przestronne, a liczbę mebli należy zredukować do minimum. Nieprzystające do tych potrzeb mieszkania w blokach z wielkiej płyty czy w kamienicach powodują, że w niedalekiej przyszłości w wielu miastach w Polsce, w tym w stolicy Dolnego Śląska, powstawać będą nie tylko kolejne domy spokojnej starości czy opieki, lecz także całe osiedla mieszkaniowe w pełni dostosowane do potrzeb dzisiejszych seniorów.

Segment budownictwa senioralnego we Wrocławiu dopiero zaczyna się rozwijać. Nie jest o to łatwo, gdyż obiekty z tego typu przeznaczeniem cechują nie tylko specyficzne wymagania architektoniczne, jak np. zaplecze medyczne w budynku, co podwyższa cenę lokali, ale także przyzwyczajenia mieszkańców. Wrocławianie kupują bowiem dużo mieszkań z myślą o emeryturze lub na potrzeby rodziców, jednak są to lokale w standardowym nowym budownictwie – mówi Marta Mikulska z JOT-BE Nieruchomości.

Niemal wszyscy klienci – przy zakupie w takim celu – mają identyczne wymagania: mieszkania powinny być stosunkowo niewielkie, koniecznie na parterze lub I piętrze, w nowym budynku z windą, możliwie blisko przychodni i sklepów. Seniorzy cenią sobie również tereny rekreacyjne i dużo zieleni w pobliżu, a w przypadku mieszkań parterowych osoby starsze chętnie wybierają te z przylegającym ogródkiem. Zdaniem ekspertów obecny trend zaczyna się jednak odwracać, a budownictwo senioralne w kolejnych latach wydaje się mieć świetlaną przyszłość.

Jesteśmy przekonani, że już w najbliższych latach projekty senioralne zyskają na popularności – zarówno wśród deweloperów, jak i kupujących: czy to inwestorów, czy seniorów kupujących na potrzeby własne, przyzwyczajonych do niezależności i wysokiego standardu życia – dodaje Marta Mikulska.

Centrum Seniora już jest we Wrocławiu

We Wrocławiu najlepszym przykładem rozwoju budownictwa senioralnego jest Centrum Seniora MEDI-system Na Dyrekcyjnej (dawniej Angel Care), znajdujące się nieopodal Rynku, w sąsiedztwie Galerii Wroclavia oraz dworca kolejowego i autobusowego. Właścicielem obiektu od początku 2018 r. jest lider w branży opieki senioralnej – firma MEDI-system.

Centrum Seniora łączy w sobie dom opieki dla osób starszych, Centrum Chorób Demencyjnych, niezależne mieszkania dedykowane seniorom oraz dodatkowe udogodnienia, jak choćby klub seniora, w którym organizowane są zajęcia aktywizujące oraz imprezy okolicznościowe. Wszystkie części funkcjonują w ramach jednego kompleksu, a do każdego prowadzi osobne wejście.

W Centrum Seniora MEDI-system Na Dyrekcyjnej mieszkańcy wyodrębnionych lokali mają zapewnione całodobowe wsparcie medyczne, opiekę na życzenie, wizyty lekarzy specjalistów czy dodatkowe usługi, jak np. zakupy czy sprzątanie na życzenie. Centrum wciąż dysponuje wolnymi mieszkaniami dla seniorów.

Seniorzy coraz ważniejsi dla deweloperów

O seniorach pamiętają także twórcy modelowego osiedla WUWA 2, czyli popularnych Nowych Żernik. Z uwagi na to, że osiedle ma być samowystarczalne i odpowiadać potrzebom każdej grupy wiekowej, na jego terenie powstanie m.in. dom seniora. Zostało ono również wyposażone w dodatkowe udogodnienia dla seniorów, jak niskie progi, podjazdy pod budynki oraz dużo zieleni i terenów rekreacyjnych. Dodatkowo we Wrocławiu powstaje coraz więcej osiedli społecznych, które w założeniu mają łączyć wszystkich mieszkańców i pozwalać im wspólnie spędzać czas na osiedlu. Również przy realizacji tego typu inwestycji deweloperzy coraz częściej spoglądają w stronę seniorów.

Wydaje się, że podobnie jak w całym kraju, tak i we Wrocławiu dalszy rozwój budownictwa senioralnego jest tylko kwestią czasu. Pierwsze obiekty w stolicy Dolnego Śląska już powstały, wkrótce z pewnością pojawią się kolejne. Wszak seniorów nie tylko jest i będzie coraz więcej, ale i ich potrzeby – również w kwestiach mieszkania oraz poziomu życia na emeryturze – cały czas rosną.

 

Bartosz Moch


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć