mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Jak przygotować się do sprzedaży mieszkania?

20.12.2010

Kupno nowego mieszkania dla wielu oznacza sprzedaż starego lokum. Każdemu sprzedającemu zależy aby nastąpiło to szybko, albo przynajmniej bez zbędnej zwłoki i po korzystnej cenie. W dobie coraz bardziej wymagających klientów nie jest to przedsięwzięcie łatwe, dlatego należy się do niego rzetelnie przygotować

Powinniśmy zacząć od uregulowania stanu prawnego nieruchomości i przygotować niezbędne dokumenty. Jeśli mieszkanie, które chcemy sprzedać otrzymaliśmy w spadku, należy przeprowadzić postępowanie o stwierdzeniu jego nabycia. W przeciwnym razie nie będziemy mogli zarządzać mieszkaniem. Aby przeprowadzić transakcję, niezbędny będzie odpis z księgi wieczystej. Znajdują się tam podstawowe informacje o właścicielu mieszkania oraz ewentualnym zadłużeniu. Jeśli księga wieczysta sprzedawanego mieszkania prowadzona jest w formie elektronicznej, w każdej chwili możemy ja obejrzeć w Internecie pod adresem http://ekw.ms.gov.pl/. Jeśli księga ma tylko formę papierową, konieczna będzie wizyta w sądzie rejonowym. Kupujący może sam zatroszczyć się o ten dokument, ale dobrze będzie, jeśli i my będziemy na to gotowi. Jeśli sprzedajemy odziedziczoną nieruchomość powinniśmy zmienić wpis własności i usunąć wpisy o spłaconych już przez nas hipotekach. Brak takich uregulowań może przedłużyć sprzedaż mieszkania. W następnej kolejności powinniśmy oszacować cenę nieruchomości. W tym celu warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego. Wygórowana cena można niepotrzebnie wydłużyć czas sprzedaży.

Samą sprzedaż mieszkania można powierzyć pośrednikom lub działać samemu. Zatrudnienie specjalisty nie zwalnia nas z obowiązku wykonania kilku prostych czynności. Mają one duży wpływ na standard mieszkania i skracają czas jego sprzedaży. Powinniśmy zadbać o schludny i estetyczny wygląd mieszkania. Naszym celem powinno być przedstawienie go w jak najlepszym świetle, eksponując same zalety.

 

Sprzedający – kupującym

Punktem wyjścia dla każdego sprzedającego powinna być zamiana pozycji i postawienie się w roli kupującego. Powinniśmy zrezygnować z nadmiernego dekorowania mieszkania i usunąć wszelkie elementy świadczące o stylu gospodarzy. Kupujący ma odnieść wrażenie jakby był u siebie albo mógł od razu się wprowadzić. Nasze ukochane lokum, które „oddajemy” innym powinno stać się zwykłym towarem handlowym, produktem przeznaczonym na sprzedaż. Dlatego w pierwszej kolejności powinny zniknąć wszelkie zdjęcia domowników i pamiątki z wakacji. Umożliwi to kupującym wyobrażenie jakby był u siebie. Należy schować wszelkie oznaki sympatii bądź niechęci do artystów, klubów sportowych czy liderów politycznych – plakatów, naklejek, flag itp. Nie powinniśmy liczyć na to, że nabywca będzie miał taki sam gust jak my.

Pierwsze wrażenie

Przy zakupie mieszkania bardzo istotne jest pierwsze wrażenie, którego już się nie powtórzy. Dlatego klasyka w urządzaniu mieszkań będzie najbezpieczniejsza. Jeśli ściany pomalowane są na ulubiony krzykliwy kolor, powinniśmy zainwestować w puszkę nowej farby w neutralnych barwach (np. beż, ecru, pastele) i odświeżyć pomieszczenia. Jasne odcienie powiększają wnętrza, a przede wszystkim czynią je przyjaznymi i czystszymi.

Podobnie z meblami – przez czas naszego mieszkania gromadzimy dużo przedmiotów pomagających w funkcjonowaniu, np. podnóżki czy małe stoliki, które później są często niewykorzystywane. Mogą tworzyć przyjazny klimat, ale niepotrzebnie zagracają pokoje. Usuń zbędne przedmioty, a wystarczającymi dodatkami będą świeże kwiaty na stole. Na czas wizyty zainteresowanych powinniśmy także wynieść z mieszkania wszystkie rzeczy do których jesteśmy szczególnie przywiązani, np. lampa czy biurko. W momencie wyprowadzenia z mieszkania zapewne będziemy chcieli zabrać je ze sobą. A to właśnie te przedmioty mogą zadecydować o zakupie.

Sprzątanie i drobne naprawy

Przygotowując nieruchomość do sprzedaży, naszym absolutnym obowiązkiem jest gruntowne posprzątanie. Powinniśmy pochować sprzęt sportowy i zabawki dziecięce. Przed oglądaniem mieszkania należy także naprawić wszystkie usterki jak cieknące krany, zepsute drzwi, wymienić żarówki, przykleić odklejającą się tapetę. Na szczególną uwagę zasługują łazienka i kuchnia. Kupujący zwracają na nie uwagę, gdyż remont tych miejsc jest najbardziej kosztowny. Pochowaj wszystkie kosmetyki do szafek, przygotuj czysty ręcznik, mydło, wyczyść wannę lub prysznic, umywalkę i lustro, opróżnij kosz. Bałagan w tak intymnych miejscach źle świadczy o właścicielu mieszkania. Postaraj się, aby w kuchni nie było żadnych brudnych naczyń w zlewie ani garnków na kuchence. Można spodziewać się, że kupujący będzie zaglądał do wnętrza szafek. Nie powinna spaść na niego lawina niepoukładanych rzeczy. Jeśli w mieszkaniu podłogi są z drewna, należy zadbać by lśniły.

Na kilka godzin przed wizytą potencjalnego kupca nie przygotowuj żadnych wyrazistych potraw, bo ich aromat długo się utrzymuje. Należy zapewnić czysty i świeży zapach we wszystkich pomieszczeniach. W tym celu powinniśmy wywietrzyć mieszkania, albo rozpylić delikatny zapach. Zimą warto nieco podkręcić kaloryfery, a latem – włączyć wiatrak lub klimatyzację.

Prezentacja

Radzimy pozbyć się śladów mieszkania ze zwierzakami – wynieść kuwetę lub legowisko psa, a tuż przed oglądaniem mieszkania należy domowego pupila zaprowadzić do sąsiada, rodziny lub skorzystać z hotelu dla zwierząt. Nie jesteśmy pewni, jak zareaguje nasz mały przyjaciel na obcych ludzi na swoim terenie, a także nie mamy pewności czy kupujący podzieli naszą sympatię do czworonogów. Ze szczególną dbałością należy przygotować drzwi frontowe i przedpokój. Są one wizytówką i znacząco wpływają na ocenę lokalu. Te pierwsze należy odświeżyć lub ewentualnie naprawić. Z przedpokoju zaś  należy usunąć kurtki i obuwie domowników, aby wejście było przestronne.

Ważna jest także pora prezentacji mieszkania. Najlepiej umawiać się z kupującym w dzień, wtedy jest najlepsze naturalne światło. Podczas oglądania mieszkania miło będzie, jeśli zaproponujemy kupcom coś do picia, np. kawę lub herbatę. Dobrze jeśli w momencie oglądania w mieszkaniu nie będzie zbyt dużo osób. W przeciwnym razie spowoduje to tłok i kupujący może odnieść wrażenie, że przeszkadza domownikom. Jeśli współpracujemy z agentem nieruchomości, najlepiej będzie jeśli na czas oglądanie mieszkania wyjdziemy i klucze przekażemy jemu.

Przed wizytą można przygotować niezbędne informacje na temat ceny, wieku budynku, metrażu oraz kierunków geograficznych, na które wychodzą okna mieszkania. Dla kupującego istotna będzie lokalizacja, czyli dostęp do komunikacji miejskiej, odległość do sklepów, szkół czy centrum rozrywki. Pomocne będą informacje o kosztach utrzymania, np. wysokość czynszu i ogrzewania.

Przystępując do sprzedaży mieszkania należy pamiętać o sezonowych ożywieniach rynku nieruchomości. Wiosna i jesień to tradycyjne okresy wzmożonego zainteresowania mieszkaniowymi zakupami. Zatem jeśli możemy wybrać sobie okres sprzedaży, weźmy pod uwagę tę prawidłowość.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć