mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Jak przygotować mieszkanie, aby stało się Inteligentne?

06.03.2018

W naszym kraju pojęcie „system inteligentny” jest bardzo często mylone z „system automatyki”. Nierzadko ktoś, kto ma możliwość sterowania oświetleniem bądź roletami za pomocą smartfona twierdzi, że mieszka w Inteligentnym Mieszkaniu, a to tylko relatywnie wygodna automatyka. Niestety większość rozwiązań sygnowanych górnolotnie brzmiącym hasłem „smart” ma niewiele wspólnego z prawdziwym rozwiązaniem, które możemy klasyfikować jako inteligentny system

Bardzo często tego typu rozbieżności generują tylko liczne mity, które dla samej technologii niestety robią więcej złego aniżeli dobrego. Zatem Inteligentne Mieszkanie, a właściwie iloraz inteligencji mieszkania będzie tym wyższy, im więcej inteligentnych rozwiązań potrafi dostarczyć nam wybrany system.

Przygotowanie Inteligentnego Mieszkania to proces składający się z czterech etapów. Poniżej omówię po kolei każdy z nich.

Etap 1 – Przygotuj plan oczekiwań

Chcę, by moje mieszkanie było komfortowe, bezpieczne, oszczędne i oczywiście inteligentne. Wyobrażam je sobie mniej więcej tak:

Zimowy wschód słońca uruchamia ogrzewanie podłogowe w łazience. Gdy wychodzę z sypialni, otwieram okno i automatycznie wyłączam ogrzewanie, bo wolę przyjemniej wydać moje pieniądze. Po wejściu do łazienki włącza się moja ulubiona muzyka, delikatne światło, bo przecież jeszcze śpię na stojąco. Ogrzewanie lustra pozwoli mi po kąpieli dokładnie i bezpiecznie się ogolić.

Gdy jestem w pracy, na wakacjach, gdy nie ma mnie w domu wiem, że moje mieszkanie poradzi sobie beze mnie w sytuacjach awaryjnych. Moje inteligentne „M” odetnie dopływ gazu, gdy poczuje, że się ulatnia, wyłączy zawór wody, gdy pęknie rura, będzie symulować moją obecność, gdyby nieproszeni goście chcieli mnie odwiedzić, zaalarmuje straż pożarną w sytuacji pojawienia się dymu. Mnie też o wszystkich tych wydarzeniach niezwłocznie poinformuje, umożliwiając podgląd sytuacji z kamer.

Zachód słońca włączy tryb nocny w mieszkaniu. Zasłoni rolety okienne (jeśli zostawię otwarte okno, poczeka, aż je zamknę), dźwięk dzwonka do drzwi – mało przyjemny wieczorną porą – zamieni na mrugające u sufitu kolorowe światła, przyciemni oświetlenie łazienkowe, by podczas wizyty nocnej nie rozbudzić mnie.

Spotkania z przyjaciółmi, wspólne oglądanie meczów, urodziny, obiady rodzinne są specjalnie traktowane. Dzięki zaprojektowanym scenom (kombinacje świateł, temperatury, muzyki, rzutnika) atmosfera zawsze jest lepsza niż bardzo dobra”.

Każdy ma własne wyobrażenie o swoim Inteligentnym Mieszkaniu. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia.

Etap 2 – Wybierz konkretny system

Jeśli już wiesz, czego oczekujesz od swojego Inteligentnego Mieszkania, zbadaj rynek Inteligentnych systemów. Najważniejszy aspekt to oczywiście stopień zrealizowania Twoich precyzyjnie określonych oczekiwań. Równie istotne są parametry techniczne oraz aspekt środowiskowy. Nie jest tajemnicą, że najlepsze systemy inteligentne są przewodowe. Jedynie system oparty o okablowanie zgodne ze standardami da Ci gwarancję pełnej stabilności pracy, odporności na zakłócenia, podsłuchanie lub włamanie. Co ważne – zapewni odpowiednią przepustowość, która jest związana z komfortowym korzystaniem z tego typu systemów, szczególnie w większych mieszkaniach. Jeżeli dodatkowo zdecydujesz  się wybrać system rozproszony, a nie centralny (system bez jednostki centralnej, której ewentualna awaria czy uszkodzenie unieruchamia cały system), możesz być pewien, że zostaniesz posiadaczem systemu nowoczesnego, bezpiecznego, skalowanego (z możliwością rozbudowy w przyszłości). Pamiętaj o aspekcie środowiskowym – zwróć uwagę na bezpieczeństwo mieszkańców pod kątem elektrosmogu.

Etap wyboru systemu inteligentnego jest najważniejszy, dlatego rozważ:

  • Zebranie kilku ofert (zadbaj o ich kompletność, wszystkie ustalenia niech będą spisane w ofercie końcowej, która powinna zawierać ona pełne koszty – nie tylko elementów samego systemu, ale także pracy związanych z modernizacją instalacji, przyłączy, osprzętu elektrycznego i jego montażu, programowania, rozwiązań LAN/WiFi, podłączeń audio & video itp.).
  • Skorzystanie z porad projektanta wnętrz oraz niezależnych instalatorów – mogą naprawdę pomóc w idealnym wykorzystaniu potencjału danej inwestycji i dodatkowo uchronić Cię od nietrafionych pomysłów.

Etap 3 – Określ budżet

Jest to etap, który nierzadko wpływa na korektę dwóch wcześniejszych etapów. Zderzenie oczekiwań z przeznaczonymi na projekt finansami bywa trudne, choć czasem możesz być mile zaskoczony. Funkcjonalność wybranego systemu inteligentnego często przekonuje, że warto zainwestować na większą skalę, co może przełożyć się na większe oszczędności, a i wartość mieszkania wzrośnie. Jego ewentualna sprzedaż dostarczy korzyści Tobie i następnym użytkownikom.

Etap 4 – Zrealizuj plan

Zakładam, że wybrałeś najlepsze rozwiązanie technologiczne, czyli system przewodowy. Powodzenie etapu i przyszły rozwój Twojego Inteligentnego Mieszkania oparty jest o prawidłowe okablowanie. Pamiętaj, że należy skonsultować je ze specjalistą. Dobrze zaprojektowane okablowanie pozwoli nie tylko na zapewnienie oczekiwanej funkcjonalności, ale pozwoli także na ewentualną rozbudowę systemu w przyszłości. Takie podejście nie zmusza Cię do finalnej realizacji pomysłów przy jednym remoncie. Kiedy tylko zapragniesz rozwijać swój system, niezbędne kable będą już schowane w ścianach, gotowe do nowych funkcji. W realizacji tego etapu bardzo pomocni są architekci wnętrz i instalatorzy wybranego systemu, którzy przygotują szczegółowy projekt instalacji elektrycznej, a Twoja ekipa remontowa wykona go według wskazówek.

 

Wojciech Michnowicz

AMPIO


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć