mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Jak dobrze przygotować się do kredytu hipotecznego?

23.09.2019

Szukasz kredytu hipotecznego? Nie do końca wiesz na co zwrócić uwagę? Ze spotkań z Klientami wiem, że często podchodzą do kredytu dość intuicyjnie. Czasami akcentują pewne obawy w takim obszarze, gdzie mogą czuć się bezpiecznie, a czasami jest na odwrót. Poniżej w kilku punktach zawarłem ważne elementy, na które warto zwrócić uwagę przy poszukiwaniu kredytu.

Na co zwrócić uwagę?

  • Istotne jest, abyś przeliczył oszczędności, po pomniejszeniu ich o ewentualne koszty uboczne: koszty notarialne, prowizję biura nieruchomości itp. Powinieneś posiadać co najmniej 10% wkładu własnego. Rekomendowany minimalny wkład wynosi 20%, ale część banków akceptuje wkład na wspomnianym 10% poziomie. W przypadku budowy domu, działka może stanowić wkład własny.
  • Przy określaniu czasu trwania kredytu weź pod uwagę zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego, aby ten okres nie był dłuższy niż 25 lat. Dłuższy okres kredytowania wiąże się z wyraźnie wyższym wzrostem kosztu odsetkowego.
  • Rozważ model spłat rat kredytu. Możesz wybrać raty równe lub malejące. Raty malejące są modelem tańszym, oznacza to, że zapłacisz mniej odsetek. Jednakże w pierwszym etapie spłacania kredytu raty malejące są wyższe niż raty równe.
  • Przygotuj się do rozmowy o kredycie. Sprawdź swój dochód. W przypadku etatu przygotuj zestawienie dochodu za okres ostatnich 12 miesięcy. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą – przygotuj PIT za ostatni rok podatkowy i wyniki finansowe za zamknięte miesiące bieżącego roku. Brane są pod uwagę również inne źródła dochodu – o szczegóły zapytaj swojego eksperta kredytowego. Ponadto sprawdź jakie zobowiązania posiadasz. W przypadku kredytów gotówkowych i pożyczek zakładowych zapisz kwotę, która pozostała do spłaty i wysokość miesięcznej raty. W przypadku kart kredytowych i kredytów odnawialnych – wysokość przyznanego i wykorzystanego limitu. Nie zapomnij o zobowiązaniach firmowych. Im lepiej przygotujesz się do rozmowy z ekspertem kredytowym, tym bardziej wiarygodną otrzymasz informację o Twojej zdolności kredytowej. Ewentualnie uzyskasz informację zwrotną o konieczności zamknięcia pewnych zobowiązań kredytowych.
  • Wybierz właściwego eksperta kredytowego. Główne kryterium wyboru to: bank lub pośrednik kredytowy. Ważną cechą pośrednika kredytowego jest to, że masz dostęp do ofert różnych banków. Czy warto mieć przygotowany ściśle określony plan kredytowy, czy polegać na jednej, często przypadkowo wybranej ofercie kredytowej?

Zagadnienie kredytu hipotecznego, to temat rzeka

Splatają się przy nim kwestie ekonomiczne, prawne i techniczne. Każda z nich jest równie istotna. Szczególnie istotne jest omówienie: wszystkich kosztów kredytu, zdolności kredytowej, możliwości zabezpieczenia się na danej nieruchomości, kwestii organizacyjnych (lista dokumentów, druki bankowe, czas trwania analizy itp.). Dlatego zapraszam do dalszego kontaktu:

  • Sprawdź, co możesz zyskać współpracując ze mną:
    www.kredyty.rkorona.pl
  • Przyjdź na prelekcję, którą poprowadzę w trakcie trwania Targów Mieszkaniowych w hali Expo-Łódź, al. Politechniki 4 w dniu 26.10.2019r. w godz. 12:00 – 13:00 lub 27.10.2019r. w godz. 11:00 – 12:00. Temat seminarium: Czy można uzyskać kredyt hipoteczny szybko i tanio?

Moja działalność jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jestem umieszczony w Rejestrze Pośredników Kredytowych jako agent pośrednika kredytu hipotecznego pod numerem RHA0004402.

 

Autor: Rafał Korona

Właściciel firmy R. Korona – kredyty i nieruchomości. Szerokie kompetencje zawodowe zdobyte w bankowości i pośrednictwie kredytowym. Kompleksowe spojrzenie na finansowanie nieruchomości.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć