mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

I Ty możesz zostać hotelarzem – czy inwestowanie w mieszkania pod wynajem krótkoterminowy w Krakowie może być opłacalne?

10.05.2018

W Krakowie wynajem krótkoterminowy może być dochodowym biznesem lub dodatkowym źródłem zarobku. Przyczynia się do tego spory ruch turystyczny, praktycznie przez cały rok. Przyjezdni płacą jedne z najwyższych w Polsce stawek za noclegi. Jednak potencjalni inwestorzy muszą się liczyć z dużą konkurencją na rynku

W 2017 r. stolicę Małopolski odwiedziło w celach turystycznych 12,9 mln osób. To o 750 tys. więcej niż 12 miesięcy wcześniej. Szacunkowe dane zostały przygotowane przez Małopolską Organizację Turystyczną na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa.

Turystów z kraju przybyło 9,85 mln, a z zagranicy – 3,05 mln. Długość pobytu osób z Polski wynosiła najczęściej jeden dzień bez noclegu, jedną noc lub dwie noce. W przypadku gości z zagranicy były to trzy lub cztery noce. Oni stosunkowo często decydowali się na kwatery prywatne lub apartamenty.

Polacy również coraz częściej decydują się na wybór tego typu noclegów zamiast hoteli. Jako główne zalety wymieniają większą autonomię oraz większą przestrzeń zapewniającą wysoki komfort. Istotny jest też lepszy stosunek jakości do ceny, ze względu na obecność udogodnień i pełnego wyposażenia bez dodatkowych opłat − informuje Katarzyna Lisiecka, PR Manager HomeToGo.

Jakub Szymonik z Lokal Apartments podkreśla, że Kraków jest miastem bardzo turystycznym i każdy chce z tego skorzystać. Rynek przeżywa boom na mieszkania pod wynajem krótkoterminowy. Przyjezdni mają do wyboru mnóstwo apartamentów, więc trzeba dobrze przemyśleć potencjalną inwestycję. W takich warunkach szczególne znaczenie odgrywa lokalizacja. Należy ją dobrać z punktu widzenia turysty, a nie mieszkańca miasta.

Opłacalny wybór

Z analizy  HomeToGo wynika, że Kraków jest jednym z najlepszych miejsc w Polsce na inwestycję w nieruchomość pod wynajem krótkoterminowy. Duże miasta, takie jak stolica Małopolski, Wrocław czy Gdańsk, charakteryzują się szybkim zwrotem poniesionych nakładów. − Jeśli dany apartament w Krakowie będzie wynajmowany przez 365 dni w roku, zainwestowana kwota zwróci się już po około dwóch latach i trzech miesiącach. Przy tym samym założeniu szybsze zyski można odnotować w Pobierowie (woj. zachodniopomorskie), jednak nadmorskie miejscowości charakteryzują się dużymi wahaniami sezonowymi – mówi Katarzyna Lisiecka.

Nad Bałtykiem inwestorzy muszą się liczyć z wysokim wskaźnikiem rezerwacji w okresie letnim, a także zdecydowanie niższym zainteresowaniem w miesiącach zimowych. W Krakowie popyt na wynajem krótkoterminowy utrzymuje się na podobnym poziomie praktycznie przez cały rok. Najdłużej na zwrot z inwestycji trzeba czekać w Zakopanem, Karpaczu, Warszawie, Międzyzdrojach i Mielnie. Decydują o tym stosunkowe wysokie ceny zakupu oraz nieproporcjonalnie niskie ceny wynajmu.

W Krakowie trzeba zapłacić od 50 do 700 zł za noc. Wszystko zależy od rejonu, sezonu, standardu apartamentu oraz liczby łóżek. Najpopularniejsze miejsca to Stare Miasto i Kazimierz oraz okolice. Jednak ilość nowopowstałych apartamentów w powoduje, że to, co dla mieszkańca wydaje się dobrą lokalizacją, dla turysty już jest zbyt odległe − mówi Jakub Szymonik.

 

Przykładowe oferty dla dwóch osób

Oferta Sypialnia Lokalizacja Cena
Mały pokój w domu 2 pojedyncze łóżka między Starym Miastem i lotniskiem 103 zł za dzień
Duży pokój dwuosobowy w hostelu podwójne łóżko ul. Szewska 147 zł za dzień
Pokój w hostelu dwuosobowe łóżko piętrowe ul. Floriańska 160 zł za dzień
Apartament 2 łóżka 500 m od Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Fabryka Emalia Oskara Schindlera 160 zł za dzień
Kawalerka podwójne łóżko Kazimierz 171 zł za dzień
Pokój dwuosobowy w hotelu dwugwiazdkowym podwójne łóżko Dębniki 175,20 zł za dzień
Apartament w historycznym obiekcie podwójne łóżko Kazimierz 199 zł za dzień
Pokój w hotelu trzygwiazdkowym podwójne łóżko lub 2 pojedyncze łóżka Łagiewniki 239 zł za dzień
Pokój dwuosobowy w hotelu trzygwiazdkowym 2 pojedyncze łóżka Podgórze 289 zł za dzień
Pokój dwuosobowy w hotelu trzygwiazdkowym podwójne łóżko Kazimierz 333 zł za dzień

Źródło: Airbnb.pl  i Booking.com. Dane z 7 maja 2018 r.

 

Przepis na biznes

Szanse na rynku dostrzegają również osoby bez doświadczenia w nieruchomościach czy hotelarstwie. Nie tylko im sprzyja szereg dostępnych rozwiązań. − Airbnb jest tylko jedną z wielu platform agregujących oferty noclegowe, jednak ona jako pierwsza wyszła do właścicieli mieszkań na świecie. Dzięki niej w sposób łatwy możemy zarządzać swoim mieszkaniem. Należy jednak pamiętać, że działania o charakterze ciągłym w celu zarobkowym noszą znamiona działalności gospodarczej – informuje Jakub Szymonik. Podkreśla, że do obsługi najmu krótkoterminowego konieczne jest posiadanie działalności gospodarczej i kasy fiskalnej. Wiele osób nie chce brać na siebie kolejnych obowiązków. Ta grupa decyduje się więc na obsługę mieszkania przez wyspecjalizowane w tym zakresie agencje.

Katarzyna Lisiecka podkreśla, że zazwyczaj należy przeanalizować koszty utrzymania oraz sezonowość w danej lokalizacji. W stolicy Małopolski cena wynajmu jest jedną z najwyższych w kraju. Jednak już koszt metra przy zakupie mieszkania pozostaje zdecydowanie niższy niż w Warszawie, Władysławowie czy Kościelisku. − Prognozy dotyczące wynajmu krótkoterminowego są w Krakowie bardzo pozytywne. Właściciele apartamentów pod biznesowy oraz turystyczny wynajem krótkoterminowy mogą liczyć na rosnący popyt, gdyż ta forma zakwaterowania staje się coraz bardziej popularna. Sporo zagranicznych turystów podróżuje wybierając wyłącznie noclegi tego typu – podsumowuje ekspert HomeToGo.

 

Marcin Gazda  


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć