mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Gdzie i jak szukać mieszkania do kupienia?

13.04.2018

Zakup mieszkania – czy to nowego, czy z rynku wtórnego – jest czynnością, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Istnieje wiele dróg poszukiwania odpowiedniego lokum. Na co zwrócić uwagę, jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań?

Jak szukać mieszkania do kupienia?

Poszukiwanie mieszkania powinno odbywać się przede wszystkim przy trzymaniu się odpowiedniego wcześniej przygotowanego planu działania. Warto utworzyć odpowiednią rozpiskę, na której znajdą się – najlepiej wypisane w punktach – nasze preferencje związane z nowym mieszkaniem. Może to być np.: ilość pokoi, metraż, wybrane dzielnice miasta, to, czy kuchnia będzie otwarta na salon czy też nie itd.

Podczas poszukiwania mieszkania nie warto też rezygnować z okazji zakupu mieszkania po cenie niższej niż wartość rynkowa. Osoby, które na co dzień specjalizują się w kupowaniu mieszkań, wyławiają perełki mieszkaniowe, które mają cenę nawet o 30 proc. niższą od wartości rynkowej. Warto poszukać tego rodzaju zmotywowanych sprzedających, którzy chcą się szybko pozbyć swojej nieruchomości, np. dlatego, bo wyjeżdżają, szybko potrzebują gotówki lub trudno im z powodu względów logistycznych sprawować pieczę nad lokalem.

Gdzie szukać mieszkania do kupienia? W Internecie!

Bardzo cennym źródłem informacji na temat nieruchomości wystawionych na sprzedaż jest Internet. Szczególnie korzystne jest tu przeglądanie portali ogłoszeniowych, których specjalne filtry pozwalają na szybsze wyszukanie odpowiedniego lokalu mieszkaniowego. Przykładowo na stronie mieszkaniowi.pl możesz skorzystać z zaawansowanych filtrów, które pozwolą na segregację ofert nie tylko pod kątem: powierzchni, liczby pokoi, ceny, liczby pięter, ceny za metr kwadratowy, ale też pod kątem stanu inwestycji (zakończona, rozpoczęta, planowana), nazwy dewelopera itd.

Dużą zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście oszczędność pieniędzy, ponieważ nie trzeba płacić pośrednikowi prowizji za jego usługi. Minus stanowi tu jednak czas, którego traci się zdecydowanie więcej niż podczas wyboru innych ścieżek zakupowych. Trzeba go poświęcić na spotkania z właścicielami mieszkań, a także na zdobycie odpowiedniej wiedzy prawniczej itp.

Pośrednik podczas zakupu mieszkania, czy potrzebny?

Zakup mieszkania przez pośrednika jest chyba najpopularniejszą formą nabywania tego typu nieruchomości. Warto wybierać biura nieruchomości, które na rynku są od długiego czasu, a także te, które cieszą się bardzo dobrą opinią. Poszukujący mieszkania, decydując się na takie rozwiązanie, co prawda tracą więcej pieniędzy, ale zyskują jednak profesjonalną opiekę. Koszt ten może się zwrócić, gdy kupimy nieruchomość po cenie okazyjnej. Zawsze istnieje też opcja negocjowania wysokości prowizji.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć