mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Drewno w łazience, czyli gorący trend wnętrzarski

05.09.2018

Drewno sprawia, że wnętrze staje się bardziej naturalne, przytulniejsze i szlachetniejsze. Nawet jeżeli umieszczone zostanie w łazience. Dlatego nie powinniśmy bać się takiego rozwiązania. Korzyści estetyczne są naprawdę bardzo duże. Jak zaaranżować takie miejsce?

Czy drewno jest trwałym rozwiązaniem?

Wydawać by się mogło, że drewno to nie najlepszy materiał, na jaki można postawić podczas aranżacji łazienki. Obawiamy się o powstanie odkształceń, pęknięć i innych uszkodzeń będących efektem długotrwałego działania pary wodnej i wody. Jak się okazuje, nie zawsze taki scenariusz musi mieć miejsce. Wystarczy trzymać się pewnych wytycznych.

Przede wszystkim dane pomieszczenie musi być we właściwy sposób wentylowane. Oprócz tego decydujemy się tylko na wybrane gatunki drewna, czyli stabilne i o najniższym skurczu. Zalecany jest modrzew, a także dąb, a do tego egzotyczny merbau, iroko, tek. Dobrze sprawdza się także termodrewno.

Jak zabezpieczyć drewno?

Liczy się także zabezpieczenie drewna. W tym celu pokrywamy go specjalnym impregnatem, który ochroni ten materiał nie tylko przed wilgocią, ale też m.in. przed niezwykle szkodliwymi dla naszego zdrowia grzybami pleśniowymi i domowymi. To dla nich wilgoć i ciepło stanowią idealne warunki do rozwoju. Oprócz tego powierzchnię pokrywamy odpowiednim olejem, który nie tylko zabezpieczy materiał, ale też utrwali jego naturalny wygląd.

Drewno można również pokryć lakierem. Wówczas będzie ono łatwe w utrzymaniu i pielęgnacji, bo wystarczy je jedynie przecierać wilgotną szmatką z dodatkiem dedykowanego do tego typu powierzchni detergentu. Olejowane deski tymczasem potrzebują cyklicznej konserwacji, regularnego nanoszenia warstwy oleju.

Jak wykorzystać drewno i z czym je łączyć?

Drewno w łazience wykorzystywane jest przede wszystkim na podłogach. Ale dobrze prezentuje się także na ścianach tych pomieszczeń. Można również zdecydować się na drewniane meble i dodatki. Liczy się jednak to, aby nie przesadzić z ilością tego materiału. Warto połączyć go z innymi tworzywami i kolorami.

Bardzo ciekawy efekt osiągniemy, kiedy obok drewna znajdą się białe elementy, np. ceramika, oprawy luster, czy płytki ścienne. Zalecane są także różne odcienie szarości, a także czarne dodatki, np. kaloryfer, wieszak, krzesło. Materiał ten ponadto doskonale współgra ze szklanymi kabinami prysznicowymi. Poleca się go zwłaszcza tym, których łazienki znajdują się na poddaszach.

Ci, którzy nadal boją się materiału, jakim jest drewno, mogą postawić na aktualnie niezwykle modne płytki, które swoim wyglądem imitują ten surowiec. Są one łatwe w utrzymaniu, a poza tym bardzo często prezentują się równie atrakcyjnie, jak drewniane podłogi.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć