mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Czy Indywidualne Konta Mieszkaniowe skutecznie zastąpią program „Mieszkanie dla Młodych”?

14.03.2018

Indywidualne Konta Mieszkaniowe to alternatywa dla programu „Mieszkanie dla Młodych”, którego realizacja w bieżącym roku została zakończona. Nowy projekt ma na celu mobilizować do systematycznego oszczędzania oraz zapewnić wsparcie finansowe dla osób, których w danej chwili nie stać na zakup mieszkania. Ogólnie rzecz biorąc jest to system kont oszczędnościowych, za pomocą którego Polacy będą mogli gromadzić środki pieniężne na cele mieszkaniowe. IKM obok programu „Mieszkanie Plus” oraz wsparcia budownictwa czynszowego jest jednym z trzech filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego

Zasady programu

Ponieważ system dopiero wchodzi w życie szczegółowe zasady jego funkcjonowania są wciąż jeszcze ustalane. Obecnie już wiemy, że za gromadzenie oszczędności uczestnicy programu będą otrzymywać dofinansowania, które zostaną zwolnione z podatki Belki (19 proc. zysku kapitałowego). Wstępnie przewidywana wysokość premii wynosić będzie około 5 proc. od kwoty zgromadzonej na IKM. Minimalny czas oszczędzania obecnie określono na 5 lat. Po tym okresie uczestnik programu będzie mógł wypłacić całość lub część środków oraz zaciągnąć kredyt hipoteczny z niższym oprocentowaniem. Zaoszczędzone pieniądze należy przeznaczyć na cele mieszkaniowe, które zostały szczegółowo określone w ustawie. W wyjątkowych przypadkach pieniądze wypłacimy wcześniej i z możliwością przeznaczenia na cel inny niż mieszkaniowy. Musimy jednak liczyć się z tym, że utracimy wówczas część zaoszczędzonych pieniędzy i zostaniemy obciążeni podatkiem od zysków kapitałowych.

Dla kogo wsparcie?

Indywidualne Konta Mieszkaniowe to program, który dedykowany jest wszystkim (bez względu na wiek oraz dochody), którzy są zainteresowani oszczędzaniem na cele mieszkaniowe. Określone wymagania muszą jednak spełniać osoby, które ubiegać się będą o premie dodatkowe. Głównym kryterium ich przyznawania będzie wielkość rodziny oraz wysokość dochodów. Szczególne wsparcie przewidziano zwłaszcza dla:

  • osób w trudnej sytuacji materialnej,
  • ludzi młodych kupujących swoją pierwszą nieruchomość,
  • rodzin wielodzietnych,
  • rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne.

Nacisk w zakresie wsparcia programem będzie również położony na obszary wiejskie.

Na co można przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze?

Oszczędności zgromadzone przez nas na Indywidualnym Koncie Mieszkaniowym będziemy mogli przeznaczyć na cele mieszkaniowe, które zostały szczegółowo ustalone w ustawie. Za dopuszczone w świetle prawa cele uznaje się przede wszystkim:

  • zakup domu, mieszkania lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • zakup działki pod budowę domu,
  • wkład własny na zakup nieruchomości mieszkaniowej,
  • budowę domu,
  • nadbudowę, przebudowę lub rozbudowę domu.

Za cel mieszkaniowy uznawane będzie również prowadzenie prac wykończeniowych lub remontowych na nieruchomości. W tym przypadku prawdopodobnie wskazane zostaną dokładnie określone czynności, które wykonamy za zaoszczędzone pieniądze. Wśród nich przewidziano m.in. wymianę dachu, okien lub pieca centralnego ogrzewania.

System Indywidualnych Kont Mieszkaniowych ma na celu zastąpić program „Mieszkanie dla Młodych. Czy jest lepszy? Z pewnością za jego pomocą w niektórych sytuacjach mamy szansę uzyskać większe dofinansowanie. Niestety proces otrzymania wsparcia ulegnie obecnie znacznemu wydłużeniu. Nie będziemy już dostawać pieniędzy „od ręki”, a ich kwota uzależniona zostanie od tempa naszego oszczędzania. Działania te, choć pozornie niekorzystne, są w pewnym sensie uzasadnione. Rząd chce zachęcić Polaków do systematycznego oszczędzania oraz przygotować do późniejszych comiesięcznych rat kredytowych. Działanie to ma na celu przede wszystkim zmniejszenie odsetka zadłużonych Polaków oraz wsparcie osób, których nie stać w danej chwili na zakup własnej nieruchomości mieszkaniowej.

 

Karolina Pełka

 


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć