mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Co z tą emeryturą? Czas, pieniądze i nieruchomości

08.03.2018

Zmiany wieku emerytalnego są coraz szybsze, „pozdrowienia z ZUSu” z wyliczeniami hipotetycznej emerytury coraz mniej optymistyczne, a zatrudnienie inne niż etat jest coraz wygodniejsze w dobie gospodarki cyfrowej. Co jednak będzie z tą naszą emeryturą? W dużej mierze musimy się o to zatroszczyć samodzielnie, biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe, przewidywany czas do emerytury, i najlepiej uwzględniając nieruchomości

Czas

Przeważnie myślimy, że do emerytury mamy jeszcze (lub niestety) dużo czasu, ale to właśnie bardzo dobrze – czas to też pieniądz, a dokładniej procent składany. Plany rządowe uwzględniają promowanie instrumentów długoterminowego oszczędzania, na mieszkanie i na emeryturę również, ale wciąż brakuje nam dobrej informacji i dodatkowych zachęt. A warto pieniądze odkładać już jak najwcześniej, nawet dla dzieci, bo przy odpowiednio dobranym produkcie już po krótkim czasie pracują dla nas nie tylko pieniądze włożone, ale i odsetki doliczane do podstawowej puli.

Czas może działać na naszą korzyść dzięki magii procentu składanego, ale wartość naszych aktywów może też z czasem się zmniejszać: inflacja, podatki, nieodpowiednio dobrane do naszych celów produkty inwestycyjne… Wiele może być czynników z czasem bardzo źle działających na nasze oszczędności i majątek. Dlatego też warto regularnie poświęcać odrobinę czasu na przegląd i ocenę inwestycji, produktów i wybranych strategii oszczędzania lub inwestowania, żeby jednak uczynić czas naszym sprzymierzeńcem w pomnażaniu pieniędzy.

Pieniądze

To, ile mamy czasu do dyspozycji, często decyduje o tym, ile musimy włożyć w dane przedsięwzięcie pieniędzy. To jasne przy kredycie hipotecznym: im mniej czasu chcemy poświęcić na spłacanie, tym wyższe raty miesięczne, ale sumarycznie niższe opłaty związane z odsetkami. Przy planowaniu emerytury jest bardzo podobnie: im mniej czasu nam zostało do „punktu przejścia”, tym więcej musimy odkładać, i niestety mniej uzyskamy z samych odsetek w proporcji do zaoszczędzonych pieniędzy, bo po prostu krócej będą nam naliczane.

Niestety nie zawsze jest tak prosto, że możemy odkładać akurat tyle, ile nam wyszło z prostych wyliczeń i mieć zapewnione pieniądze na czas po zakończeniu aktywności zawodowej. Przeważnie pojawiają się bieżące wydatki, a i same dochody nie pozwalają na odpowiednio duże wpłaty na nasz własny fundusz emerytalny. Największe wydatki to z reguły zaspokajanie codziennych potrzeb – w tym zapewnienie sobie dachu nad głową. Koszty związane z kupnem, spłatą hipoteki lub najęciem mieszkania są z reguły znaczące, a same nieruchomości pozostają najbardziej znaczącym składnikiem majątku. Może więc warto wykorzystać nieruchomości, które w długim terminie utrzymują swoja wartość, jako zabezpieczenie dla naszych pieniędzy?

Nieruchomości

Ludzie inwestujący w nieruchomości mówią o wolności finansowej, czyli posiadaniu takiego pasywnego źródła przychodu, dzięki któremu możemy się utrzymać, a to, czy zarabiamy, czy zajmujemy się wyłącznie naszymi pasjami jest już tylko kwestią wyboru. Można takie pasywne dochody mieć w postaci dywidend od należących do nas spółek, tantiemów z praw autorskich, lub najprościej – z czynszów najmu nieruchomości, które do nas należą. Nie przejadamy wtedy naszego głównego zasobu, więc i życie na takiej emeryturze może być spokojniejsze, i nawet „sto lat” może się okazać nieodpowiednio dobranymi życzeniami.

Nieruchomości nie wymagają specjalnych talentów twórczych i budowania wielkich przedsiębiorstw, są wszędzie, i to dosłownie. Owszem, nabycie, utrzymanie, odpowiednie wykorzystanie nieruchomości, żeby przynosiły dochód, wymaga pracy i wiedzy, ale jest również wielu specjalistów, którzy mogą nam w każdej chwili pomóc i doradzić. Jeżeli mamy pieniądze, to obecnie nieruchomości są bardzo dobą inwestycją ze względu na bardzo małe stopy procentowe. Jeżeli mamy niewiele pieniędzy, ale dużo czasu do planowanej emerytury – nieruchomość może na siebie zapracować, i kiedy będziemy tego potrzebować – przynosić już wyłącznie zyski. Nieruchomości, które przynoszą przychód, zawsze też jest dość łatwo sprzedać. I wyjechać na emeryturę jak z reklamy.

Emerytura

Możemy oczywiście wybierać się na zasłużony odpoczynek w fotelu na tarasie albo planować w końcu czas na wędrówki po lesie lub po najatrakcyjniejszych turystycznie miejscach. Dla osób, które jednak prowadziły własną działalność gospodarczą i pracowały bardzo intensywnie, już samo zmniejszenie ilości zadań to znaczny komfort, całkowite odcięcie się od dotychczasowych zajęć jest nawet nie do wyobrażenia. Zebrane fundusze i możliwość utrzymania się z nich pozwolą na dokonywanie własnych wyborów – może nawet zajęcie się tym, co najbardziej cieszy, a niekoniecznie przynosi dochody.

Jeśli mamy do dyspozycji przynajmniej jedno z dwóch: czas lub pieniądze, to warto dołożyć do tego trochę swojej pracy, żeby dobrze wykorzystać te zasoby i zainwestować – może w nieruchomości – żeby cieszyć się na myśl o emeryturze.

 

Hanna Milewska-Wilk, mieszkanicznik.org.pl

 


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć