mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Certyfikaty środowiskowe – nie tylko budownictwo komercyjne

27.08.2018

Certyfikaty wielokryterialne zagościły w Polsce już na dobre. Wystarczy spojrzeć na statystyki, aby się przekonać, że przyrost budynków certyfikowanych mamy niemal lawinowy: w 2016 roku mieliśmy 435 przyznanych certyfikatów, w tym aż 350 z nich to certyfikaty BREEAM. W 2017 roku certyfikatów było już 551, a wśród nich 443 certyfikaty BREEAM i pierwszy w Polsce certyfikat DGNB

Aktualnie samych certyfikatów BREEAM mamy już w Polsce ok. 550, natomiast nie pozostają w tyle również inne systemy. LEED ma ich już ok. 150, a DGNB prężnie rozwija się w certyfikacji sektora dużych obiektów przemysłowych. Obok dotychczas certyfikowanych budynków, głównie centrów handlowych czy biurowców, nowe certyfikaty są przyznawane coraz częściej obiektom hotelowym czy też zabudowie mieszkaniowej. W tej drugiej na przód wysunął się zdecydowanie BREEAM. W Warszawie mamy obecnie aż siedem inwestycji mieszkaniowych na różnym etapie.

Chcemy zapewnić mieszkańcom energooszczędność, najwyższy standard i maksymalny komfort użytkowania, dlatego sięgamy po nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Będziemy ubiegać się o certyfikaty środowiskowe również dla kolejnych inwestycji mieszkaniowych – mówi przedstawiciel jednej z firm deweloperskich.

Warto zauważyć, że budynki certyfikowane wyprzedają się w 60-90 proc. znacznie przed oddaniem budynku do użytku. W przypadku jednej, która ma być oddana do użytku w połowie 2019 roku wyprzedano już 90 proc. lokali.

W całej Europie jest obecnie około 500 projektów mieszkaniowych certyfikowanych różnymi wielokryterialnymi certyfikatami ekologicznymi w zależności od kraju. Co skłania deweloperów do inwestowania dodatkowych środków w uzyskanie certyfikatów dla obiektów mieszkaniowych?

– Certyfikacja BREEAM wymaga świadomego projektowania, budowania i użytkowania budynków. Już podczas prac nad koncepcją, a później przy opracowaniu projektu wykonawczego analizujemy różne rozwiązania i wybieramy te, które pozwolą prowadzić prace i następnie użytkować budynki przy jak najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko naturalne. To ważne dla coraz większej liczby klientów, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą. Wybierając mieszkanie biorą pod uwagę nie tylko cenę, ale też aspekty środowiskowe i ekologię. Niezależnie od wymagań certyfikacji BREEAM, prowadząc nasze inwestycje chcemy minimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne i otoczenie naszych budów – oszczędzamy energię, staramy się ograniczyć emisję hałasu, segregujemy odpady, ale też stale monitorujemy stan środowiska na terenach przyległych do budowy – mówi jeden z menedżerów projektu.

Wzrost świadomości proekologicznej zarówno deweloperów jak i najemców czy mieszkańców, owocuje wymuszeniem również na podwykonawcach zaznajomienie się z systemami certyfikacji i wymogami, które bezpośrednio spadają na ich odpowiedzialność. Przestrzeganie takich aspektów jak segregacja odpadów w miejscu budowy, zabezpieczenie terenu, monitorowanie zużycia wody czy zaplecze socjalne dla pracowników w odpowiednim standardzie to tylko nieliczne elementy systemów certyfikacji, które muszą poznać firmy chcące wejść w projekty certyfikowane.

Certyfikaty nie omijają również firm produkujących materiały budowlane i wykończeniowe. Skalę zmian w wymaganiach dla produktów budowlanych oceniają również firmy produkcyjne:

„Jaka to skala – myślę, że w tym roku składaliśmy dokumenty w postaci ecokart do co najmniej 100 różnych inwestycji – w poprzednim ok 1/5 tej ilości.

Dokumentacje dla ekologicznych materiałów wykorzystywane są w dużej mierze w sztandarowych inwestycjach szczególnie zlokalizowanych w dużych ośrodkach miejskich, tam gdzie generalnymi wykonawcami są „świadome” firmy, lub po prostu od samego początku ich realizacje są certyfikowane.Dodatkowo mam przekonanie, że w naszym społeczeństwie można zauważyć wzrost świadomości ekologicznej. Eko-budownictwo oparte jest na rozwiązaniach, które są ekologiczne i w jak najmniejszym stopniu negatywnie ingerują w środowisko naturalne.

Koncepcje ,,zielonych budynków” zaczynają cieszyć się wysoką popularnością również w Polsce. Coraz większa świadomość ekologiczna stwarza wśród projektantów, producentów materiałów budowlanych potrzebę tworzenia urządzeń, produktów czy usług ekologicznych, bezpiecznych dla środowiska naturalnego. Zielone budynki doskonale dostosowane są do koncepcji zrównoważonego rozwoju, łącząc potrzeby rozwoju społeczno-gospodarczego z ochroną środowiska naturalnego a stosowana przez Nas technologia idealnie wpisuje się w idee eko-budownictwa.”

Barbara Jackowska, ECOSQUAD

www.ecosquad.pl


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć