mieszkaniowi
0
Jesteś zalogowany jako: Adam Kowalski
PL EN
Wróć

Aneks czy oddzielna kuchnia – co wybrać?

07.09.2018

Zamierzasz kupić nowe mieszkanie. Czy już wiesz, jaki ma być jego rozkład? Ma się w nim znajdować aneks kuchenny, czy oddzielna kuchnia? Jeżeli jeszcze decyzja nie została podjęta, skorzystaj z naszego poradnika. Poniżej omówimy zalety i wady każdego z tych rozwiązań

Aneks kuchenny – zalety takiego rozkładu

Otwarta kuchnia połączona z salonem stanowi rozwiązanie, które wykorzystywane jest w mieszkaniach o małym metrażu. Dzięki temu zyskuje się kilka dodatkowych metrów, wtedy, kiedy lokal ma zaledwie 30, czy 40 metrów kwadratowych. Cała przestrzeń wydaje się wówczas optycznie większa.

Rozwiązanie to doceniają single, a także pary. Sprawdza się ono ponadto wtedy, kiedy mieszkanie zamieszkują małe dzieci. Rozkład taki daje możliwość kontroli nad maluchami, nawet wtedy, kiedy trzeba przygotować posiłek. Przez to jest to bardzo wygodna opcja dla młodych rodziców. To też znakomita przestrzeń do tego, aby być razem, nawet podczas gotowania. Wspólne oglądanie telewizji, rozmowy czy zabawy są bardzo cenne w czasach, kiedy wracamy z pracy dopiero wieczorem i mamy dla siebie zaledwie kilka godzin.

Aneks kuchenny – co z wadami?

Nie każdy jednak ceni sobie ten rozkład mieszkania. Cześć osób marzy o oddzielnej kuchni. Takiej, w której będzie można odpocząć od reszty domowników i od „całego świata”. Dla wielu to osobne pomieszczenie jest na wagę złota. Aneks kuchenny nie daje takich możliwości.

Otwarta kuchnia ponadto wymusza na domownikach pewne sposoby aranżacji wnętrz. Styl kuchni powinien współgrać z tym, jak zaaranżowany będzie salon. Znajdujące się w tym pomieszczeniu meble, dodatki, czy kolorystyka nie mogą być przypadkowe. Dla niektórych również i to stanowi czynnik, który powoduje, że są przeciwni aneksom kuchennym.

Brak izolacji zapachów kuchennych i pary wodnej także oceniane jest na minus w przypadku aneksu kuchennego. Nie zawsze moc zainstalowanego okapu kuchennego ma wystarczającą moc. W efekcie może dojść nawet do zawilgocenia sprzętu elektronicznego, a następnie jego awarii.

Aneks kuchenny ponadto nie pozwala na pozostawienie bałaganu w kuchni. Ponieważ będzie on przez cały dzień widoczny. Jest to szczególnie kłopotliwe wtedy, kiedy spodziewamy się wizyty gości. Przed ich przyjściem nie możemy po prostu zostawić wszystkich brudnych naczyń w zlewie, ponieważ nie będzie to wyglądało najlepiej. Należy dbać o stały porządek.

Jak osiągnąć konsensus?

Nie wiesz, czy w twoim mieszkaniu lepiej sprawdzi się otwarta, czy zamknięta kuchnia – zdecyduj się na konsensus. Wybierz kuchnię, która będzie oddzielona od salonu i reszty mieszkania szklanymi drzwiami przesuwnymi. Twoja przestrzeń nie będzie pomniejszona po zastosowaniu dodatkowej ścianki działowej, ale też to, co dzieje się w kuchni zostanie w pewnym stopniu odizolowane. Jeżeli pojawi się taka potrzeba, zamknięta kuchnia może się zamienić w popularny aneks kuchenny.


Komentarze (0) Komentujesz jako - [zmień]

aby dodać komentarz, wpisz swój adres e-mail

WPROWADŹ SWOJE DANE, ABY DODAĆ KOMENTARZ

lub

Brak komentarzy. Twój może być pierwszy.

Zobacz wcześniejsze komentarze

Wróć